| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Świadczenia pozapłacowe dla pracowników - koszty podatkowe dla pracodawcy

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników - koszty podatkowe dla pracodawcy

Koszty poniesione przez spółkę w związku z zakupem dodatkowych świadczeń pracowniczych w postaci kart uprawniających do udziału w zajęciach sportowych, wstępów do sali gimnastycznej i na boisko sportowe, szczepionek przeciwko grypie oraz miejsc parkingowych, sfinansowanych ze środków obrotowych spółki należy uznawać za koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lipca 2015 r., IBPB-1-2/4510-121/15/BD.

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udostępnia swoim pracownikom szereg dodatkowych świadczeń pozapłacowych w postaci: kart upoważniających wstępu na zajęcia sportowe, możliwość korzystania z sali gimnastycznej, boiska sportowego, miejsca parkingowego oraz szczepionek przeciwko grypie. Udostępnienie sali gimnastycznej oraz boiska sportowego odbywa się w sposób nieodpłatny, natomiast w pozostałe  świadczenia są częściowo finansowane ze środków obrotowych spółki i częściowo przez pracowników.

Pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników wynikają z obowiązującego w spółce zarządzenia prezesa zarządu i dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pracowników, a korzystanie ze świadczeń jest dobrowolne. Spółka wskazała, że przedmiotowe wydatki mają na celu zmotywowanie pracowników, zwiększenie ich zaangażowania w pracę, dbałość o odpowiednią atmosferę pracy oraz ciągłe ulepszanie relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, co w konsekwencji ma się przełożyć na większą efektywność świadczonej pracy oraz wysokość osiąganych przez spółkę przychodów. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wydatki na przedmiotowe świadczenia mogą stanowić koszty podatkowe.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji wskazując, że przedmiotowe wydatki w sposób pośredni przekładają się na uzyskanie przez podatnika przychodu. Wzmacniają bowiem wzajemne relacje pracowników, mają pozytywny wpływ na ich więź z pracodawcą, a także poprzez zapewnienie dobrej kondycji fizycznej pracowników, wpływają na efektywność ich pracy. Z powyższych względów organ potwierdził, że przedmiotowe wydatki stanowią pośrednie koszty podatkowe.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK