| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Reprezentacja i reklama > Wydatki na organizację spotkań promocyjnych mogą być kosztem

Wydatki na organizację spotkań promocyjnych mogą być kosztem

W trakcie targów spółka organizuje wraz z prezentacją produktów poczęstunek dla osób chcących się zapoznać z ich ofertą. Czy wydatki poniesione na ten poczęstunek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą ponoszą szereg wydatków związanych z promocją i reklamą a rozróżnienie tych pojęć jest istotne z punktu widzenia zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT ( a także analogicznie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT ) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT ( art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).

Generalną zasadą jest zliczanie wydatków poniesionych na reklamę do kosztów uzyskania przychodów o ile spełnione są warunki wymienione w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Natomiast wydatki poniesione na reprezentację nie stanowią kosztów podatkowych co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

W myśl powyższych przepisów nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji reprezentacji ani reklamy w związku z czym przyjmuje się wykładnię językową tych pojęć. W jednym z ostatnich wyroków (wyroku z dnia 25 maja 2012 r. sygn. II FSK 2200/10) NSA rozumiejąc reprezentację jako wystawność, wytworność, uznał, iż o tym czy dany wydatek (w szczególności na usługę gastronomiczną) podlega wyłączeniu z kosztów  uzyskania przychodów mocą art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT decyduje  to, czy działania te w sposób ponadstandardowy kreują pozytywny wizerunek firmy, w tym wobec innych podmiotów, z którymi współpracuje.

Pojęcie reprezentacji powinno być rozumiane jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Przy takiej wykładni tego pojęcia możliwa jest obrona stanowiska, że wydatki poniesione na symboliczny poczęstunek, który nie cechuje wytworność czy okazałość mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Z drugiej jednak strony nie sposób wyznaczyć punktu, od którego dany wydatek byłyby reprezentacją. Nie sposób wskazać, czy granicą tą miałaby być wartość posiłku czy też może jego rodzaj. Trudności może sprawić nawet zdefiniowanie zwyczajowości poczęstunku, gdyż to co w danej branży uchodzi za zwyczajny poczęstunek, w innej może już być uznane za wystawne. Ponadto zwyczaje jak i rzeczywistość gospodarcza ulegają zmianie, tak więc na każdy moment poniesienia  wydatku należałby na nowo definiować granicę wystawności.

Poczęstunek dla kontrahenta – koszt podatkowy, czy reprezentacja?

Wszystko jest reprezentacją?

Posiłek w restauracji to reprezentacja – wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »