| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności nabywamy samochód, pamiętajmy, że musimy go właściwie zaewidencjonować w prowadzonych księgach. Samochody o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania przekraczającym rok wpisujemy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wpisanie nabytego samochodu do ewidencji jest warunkiem jego amortyzowania, tzn. systematycznego opisywania zużycia środka trwałego w koszty podatkowe. Te systematyczne odpisy (odpisy amortyzacyjne) zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Samochody osobowe

Definicję samochodu osobowego znajdziemy w art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 4a pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpowiedź na pytanie, czy odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego w całości stanowią koszty uzyskania przychodów znajdziemy w przepisie art. 23 ust.1 pkt 4 ustawy o PIT i odpowiednio w art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 

Po przeczytaniu powołanych regulacji widzimy, że uniemożliwiają one zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. 

Kupując na potrzeby firmy samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość w złotych 20 000 EURO (czyli około 80 000 zł), pamiętajmy, że nie zaliczymy do kosztów podatkowych całej wartości samochodu. 

Koszty uzyskania przychodów stanowić będą jedynie odpisy z tytułu zużycia tego samochodu, w części ustalonej od wartości stanowiącej równowartość 20 000 EURO.
Przed dokonaniem zakupu samochodu osobowego warto więc zwrócić uwagę na jego cenę i pomyśleć o konsekwencjach podatkowych zakupu auta o wartości ponad 20 000 Euro.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

Samochody ciężarowe

W ustawach podatkowych nie znajdziemy wprost odpowiedzi na pytanie, co to jest samochód ciężarowy. W przepisach znajdziemy natomiast definicję samochodu osobowego i cechy samochodu, który za samochód osobowy nie może zostać uznany. Posiadanie przez auto tych właśnie opisanych w ustawie cech, pozwala przyjąć, że mamy do czynienia z samochodem ciężarowym.

Uzależnienie wysokości odpisów amortyzacyjnych, które zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów od wartości samochodu dotyczy tylko aut osobowych.
Przepisy regulujące zasady zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych z tytułu używania samochodów ciężarowych nie zawierają ograniczeń.

Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodów ciężarowych, bez względu na wartość samochodu, zaliczymy w całości do kosztów uzyskania przychodów. Jak zawsze pamiętajmy, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczymy wydatki dotyczące samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, z zamiarem uzyskania przychodów.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 19, art. 22 ust.1, art. 23 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- art. 4a pkt 9, art. 15 ust.1, art. 16 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK