| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Jeżeli wykorzystujesz w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, pamiętaj o różnych zasadach zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na remont samochodu i wydatków na jego ulepszenie.

Różnice dotyczą rodzaju samochodu. Ustawodawca przewidział bowiem ograniczenia w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków na samochody osobowego i zrezygnował z takich samych ograniczeń w przypadku samochodów ciężarowych.

Remont, a ulepszenie

Celem remontu jest utrzymanie samochodu w stanie umożliwiającym dalsze korzystanie z niego, albo przywrócenie go do pierwotnej używalności. Konsekwencją remontu nie jest więc podniesienie walorów samochodu ponad te, które posiadał w momencie nabycia.

Przeprowadzając remont zamierzamy odtworzyć te wartości poprzez np. wymianę zużytych części. Konieczność przeprowadzenia remontu samochodu jest najczęściej wynikiem jego eksploatacji przez podatnika. Remontem będą więc konieczne naprawy, wymiana zużytych części.

Ulepszenie środka trwałego może być skutkiem jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, modernizacji. Istotna jest również wartość nakładów, ponieważ o ulepszeniu możemy mówić, jeśli wydatki na ulepszenie przekroczyły 3 500 zł. Cechą ulepszenia samochodu jest również wzrost jego wartości użytkowej w stosunku do wartości, którą posiadał w dniu przyjęcia do używania. Ulepszenie może polegać między innymi na zakupie klimatyzacji do samochodu, zamontowaniu instalacji gazowej.

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów

Jeżeli samochód stanowi środek trwały firmy i został wpisany do ewidencji środków trwałych, wydatki poniesione na remont podatnik zaliczy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście nie należy zapominać o ogólnej zasadzie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. A więc kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na remont samochodu wykorzystywanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i w celu uzyskania przychodów.
Podatnicy powinni również pamiętać, że wydatki na remonty powypadkowe zaliczą do kosztów podatkowych, tylko jeśli wykupili ubezpieczenie dobrowolne samochodu.

Wydatki na ulepszenie samochodu podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne. Tego rodzaju koszty zwiększają wartość początkową środka trwałego (określoną np. w cenie nabycia samochodu) i dlatego można je rozliczać stopniowo, właśnie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ważne jest jednak, że firmowe samochody osobowe podatnik może zamortyzować tylko do równowartości w złotych 20 000 euro. Odpisy z tytułu zużycia samochodów osobowych w części ustalonej od wartości przewyższającej równowartości 20 000 euro nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik ponosząc koszty udoskonalenia samochodu, podwyższa jego wartość początkową, co może się przełożyć na ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 22g ust. 17, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 16 ust. 1 pkt 4, art. 16 ust. 1 pkt 50, art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »