| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

Czy przedsiębiorca poruszający się motocyklem może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie odzieży motocyklowej (czyli np. kasku motocyklowego, skórzanej kurtki etc.)? Używania kasku przez motocyklistę wymaga prawo o ruchu drogowym. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że są to wydatki o charakterze osobistym i jako takie nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko fiskusa wydaje się błędne przynajmniej co do wydatku na kask. Motocyklowa odzież ochronna pełni te same funkcje, co np. odzież ochronna (rękawice, kaski) używane np. w budownictwie. Tam ten wydatek ma uzasadnienie prawne w przepisach bhp. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy motocyklisty taką podstawą jest prawo o ruchu drogowym.

Gdybyśmy mieli do czynienia z wydatkami na rzecz pracowników, to warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – w tym odzież i obuwie ochronne. Pracownik ma obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej także wówczas, gdy żaden szczególny przepis nie przewiduje wyposażenia pracownika w takie środki, ale również w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków (wyrok Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58, PiZS 1961/1/60).

Dlatego też warto poczekać na wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie, bo należy mieć nadzieję, że podatnik – motocyklista odwołał się od tej niekorzystnej interpretacji. Tymczasem można rekomendować wszystkim zapalonym przedsiębiorcom - motocyklistom, by naszyli na swoje kurtki motocyklowe emblematy z logo swojej firmy. Pozwoli to najprawdopodobniej uniknąć konfliktów z fiskusem i jednocześnie zaliczyć wydatki do kosztów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK