REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca poruszający się motocyklem może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie odzieży motocyklowej (czyli np. kasku motocyklowego, skórzanej kurtki etc.)? Używania kasku przez motocyklistę wymaga prawo o ruchu drogowym. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że są to wydatki o charakterze osobistym i jako takie nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Od dawna zarówno fiskus jak i sądy administracyjne nie pozwalają przedsiębiorcom zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież reprezentacyjną typu garnitury, garsonki, koszule, bluzki, krawaty – zarówno dla ich samych jak i pracowników.

Autopromocja

Wyjątkiem są jednolite ubrania (ubiory służbowe) opatrzone logo firmy przeznaczone np. dla pracowników działu obsługi klienta – takie wydatki mogą być kosztami podatkowymi.

Przykładem jest wyrok NSA oz. we Wrocławiu z 30 lipca 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 501/00), w którym NSA stwierdził m.in.:
(…) W szczególności trafnie przyjęto, że w przedmiotowej sprawie zakup odzieży dla pracowników nie stanowił kosztów uzyskania przychodów spółki. Jak wynika z niespornych ustaleń zakupione rzeczy takie jak spodnie, marynarki, żakiety, kamizelki, kurtki, bluzki, koszule, buty nie stanowiły odzieży ochronnej, brak też podstaw do uznania je za ubiory służbowe o określonym wzorze, uwzględniającym reprezentacje i reklamę firmy, zaopatrzone w logo firmy.
Skoro tak - podzielić należy jednolity w orzecznictwie pogląd, że wydatki na tego typu odzież nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów gdyż nie były poczynione w celu ich uzyskania.
Słusznie organ podatkowy stanął na stanowisku, że wskazane rzeczy miały charakter rzeczy osobistych pracowników, a pracownicy sami winni ponosić koszty takich zakupów /vide: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia: 16 kwietnia 1997 r. I SA/Kr 1297/96, 16 grudnia 1999 r. I SA/Kr 717/98, 10 września 1999 r. I SA/Lu 742/98, 28 lipca 1999 r. I SA/Gd 1205/97, 15 marca 2000 r. SA/Sz 59/99/.
(…).

Polecamy: Reprezentacja i reklama

Jednak odzież reprezentacyjna, to nie odzież ochronna. Ponadto używania np. kasku wymagają przepisy prawa o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego też pewien podatnik prowadzący działalność gospodarczą zapytał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czy w świetle ustawy o PIT zakup kasku motocyklowego, skórzanej kurtki motocyklowej ze wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze wzmocnieniami, butów skórzanych motocyklowych stanowią koszty uzyskania przychodu.

Podatnik ten prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych serwisowych. Charakter prowadzonej przez niego działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. W związku z tym, że większość klientów prowadzi swoją działalność w Warszawie — mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność a więc szybki dostęp do klienta jest korzystanie z motocykla.

Podatnik zawarł umowę o charakterze leasingu operacyjnego, zgodnie z którą rozpoczął korzystanie z motocykla dla celów prowadzonej działalności, a raty leasingowe zaliczał do kosztów.

Jeżdżenie motocyklem wymaga specjalnej odzieży chroniącej zarówno przed niższymi temperaturami jak i przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Prawo o ruchu drogowym (art. 40) nakłada obowiązek używania kasku zarówno. Zasady bezpieczeństwa wymagają też aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do motocykla. W związku z tym wnioskodawca nabył ubranie motocyklowe w skład którego wchodzi: kask, skórzana kurtka motocyklowa, spodnie motocyklowe, buty.

Polecamy: serwis PIT

Zdaniem podatnika prowadząca działalność osoba wykorzystująca motocykl w działalności gospodarczej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej odzieży motocyklowej. Brak takiej odzieży istotnie utrudniałby jazdę motocyklem, a przede wszystkim powodowałby dodatkowe niebezpieczeństwo związanego z ewentualnymi skutkami wypadku. W konsekwencji tego stanu rzeczy należy uznać, że koszty są poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT, a więc zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów dla prowadzonej przez podatnika działalności.

Jednak w interpretacji indywidualnej (nr IPPB1/415-454/09-2/AG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2009 r. nie zgodził się z podatnikiem, że te wydatki są kosztem podatkowym. Organ podatkowy stwierdził m.in.:

(…) jest kwestią oczywistą, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Jednakże zważyć należy, że wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym.
W tym miejscu należy zauważyć, iż nie każdy wydatek ponoszony przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, może zostać zaliczony, zgodnie z prawem podatkowym, do kosztów uzyskania przychodu. Zatem stanowisko wnioskodawcy względem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu odzieży motocyklowej jest nieprawidłowe
.

Stanowisko fiskusa wydaje się błędne przynajmniej co do wydatku na kask. Motocyklowa odzież ochronna pełni te same funkcje, co np. odzież ochronna (rękawice, kaski) używane np. w budownictwie. Tam ten wydatek ma uzasadnienie prawne w przepisach bhp. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy motocyklisty taką podstawą jest prawo o ruchu drogowym.

Gdybyśmy mieli do czynienia z wydatkami na rzecz pracowników, to warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – w tym odzież i obuwie ochronne. Pracownik ma obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej także wówczas, gdy żaden szczególny przepis nie przewiduje wyposażenia pracownika w takie środki, ale również w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków (wyrok Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58, PiZS 1961/1/60).

Dlatego też warto poczekać na wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie, bo należy mieć nadzieję, że podatnik – motocyklista odwołał się od tej niekorzystnej interpretacji. Tymczasem można rekomendować wszystkim zapalonym przedsiębiorcom - motocyklistom, by naszyli na swoje kurtki motocyklowe emblematy z logo swojej firmy. Pozwoli to najprawdopodobniej uniknąć konfliktów z fiskusem i jednocześnie zaliczyć wydatki do kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA