| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Czy przysługuje mi prawo skorzystania z „jednorazowej amortyzacji” od wartości początkowej samochodu posiadającego stosowną homologację i zarejestrowanego jako ciężarowy, jednak nie spełniającego kryteriów samochodu ciężarowego znajdujących się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych?Odpowiedź KIP:Podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z „jednorazowej amortyzacji”.

W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony warunkiem niezbędnym do uznania pojazdu za niebędący samochodem osobowym jest spełnienie wymogów określonych w definicji zawartej w art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Spełnienie przesłanek z tego przepisu warunkuje odpowiednie zakwalifikowanie samochodu do tej lub innej kategorii.

Polecamy: serwis VAT

Potwierdzenie tego stanu rzeczy następuje na warunkach określonych w art. 5c ustawy o PIT, tzn. poprzez przez dodatkowe badanie techniczne, potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Niespełnienie wymogów określonych w ustawie dotyczących wyłączenia z kategorii samochodów osobowych powoduje, iż na potrzeby tej ustawy taki pojazd będzie kwalifikowany jako samochód osobowy ze wszelkimi z tego wynikającymi konsekwencjami np. w zakresie możliwości korzystania z jednorazowej amortyzacji.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »