| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Wydatki na prywatny samochód można czasem zaliczyć do kosztów firmy

Wydatki na prywatny samochód można czasem zaliczyć do kosztów firmy

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również wydatki na eksploatację samochodu osobowego stanowiącego jego własność i niewpisanego do ewidencji środków trwałych. Możliwe jest to w sytuacji, gdy podatnik nabędzie samochód osobowy za cenę nie wyższą niż 3500 zł.

W związku z powyższym, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do użytkowania jest wyższa niż 3.500 zł podatnik obowiązany jest dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku rozliczenie kosztów podatkowych jest odroczone w czasie.

Reasumując: składniki majątkowe podatnika, spełniające warunki uznania ich za środki trwałe, których wartość jednakże nie jest wyższa niż 3.500 zł mogą być zarówno objęte amortyzacją, jak i bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (bez dokonywania odpisów amortyzacyjnych). I to do podatnika należy wybór sposobu rozliczania wydatków na nabycie tych niskocennych środków trwałych w kosztach związanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz także: Czy zwrot kosztów używania samochodu zleceniobiorcy do celów służbowych podlega PIT?

Zobacz także: Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Dlatego jeśli podatnik nabędzie samochód za kwotę niższą niż 3.500 zł i zdecyduje się nie wprowadzać tego samochodu do ewidencji środków trwałych to wydatki ponoszone w związku z eksploatacją własnego samochodu osobowego mogą zostać rozpoznane jako koszty uzyskania przychodów, bez konieczności wpisania ich do ewidencji, o ile oczywiście wydatki spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK