| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu

Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu

W sytuacji uszkodzeń pojazdów będących własnością pracodawcy korzystają oni niekiedy z samochodów zastępczych otrzymanych od ubezpieczyciela na podstawie np. OC sprawcy bądź własnego AC. Jakie rodzi to konsekwencje po stronie korzystającego z takiego samochodu służbowego? Czy koszty poniesione na eksploatację samochodu zastępczego są dla podatnika kosztem uzyskania przychodu?

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Powyższy artykuł nie stanowi wzoru ewidencji, ale określa minimalne wymagania, jakie powinna taka ewidencja zawierać.

Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Czym jest ewidencja wyposażenia i co powinna zawierać.

W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Sądy podkreślają również, że ewidencja, która ma braki formalne albo zawarte w niej zapisy nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, nie może stanowić podstawy do uznania za koszt uzyskania przychodu ( tak WSA w Gdańsku, sygn. I SA/Gd 248/08 ).

Ewidencję powyższą może prowadzić bądź osoba, która korzysta z pojazdu, bądź sam podatnik. Z uwagi na szczegółowość informacji, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest czasochłonnym obowiązkiem, szczególnie w sytuacji, gdy dany podmiot używa wielu pojazdów, niestanowiących  składników jego majątku.

Joanna Litwińska,

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK