| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu

Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu

W sytuacji uszkodzeń pojazdów będących własnością pracodawcy korzystają oni niekiedy z samochodów zastępczych otrzymanych od ubezpieczyciela na podstawie np. OC sprawcy bądź własnego AC. Jakie rodzi to konsekwencje po stronie korzystającego z takiego samochodu służbowego? Czy koszty poniesione na eksploatację samochodu zastępczego są dla podatnika kosztem uzyskania przychodu?

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zastosowane przez ustawodawcę określenie "samochody osobowe niestanowiące składników majątku podatnika" wyraźnie wskazuje, iż ograniczenie to odnosi się wyłącznie do wydatków związanych z pojazdami, które nie są własnością podatnika, nie są również wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

50% koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT od 2013 r.

Przepis powyższy nie dotyczy wydatków na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów w celu odbycia podróży służbowych oraz jazd lokalnych.

Jeżeli zatem, do celów prowadzonej działalności podatnika, wykorzystywany jest jakikolwiek samochód osobowy niebędący środkiem trwałym podatnika, wówczas wydatki związane z jego wykorzystywaniem będą stanowić koszty uzyskania przychodów, jednakże do wysokości limitu, o którym mowa w art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy o CIT.

Ponadto ustawa uzależnia to zaliczenie od prowadzenia ewidencji prowadzonej zgodnie z § 2 pkt 1 lit. b Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy  stawka ta wynosi:

- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,

- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

Dodać należy, iż trwają obecnie prace nad projektem zmian do powyższego Rozporządzenia i jedną z planowanych zmian jest  podwyższenie stawek,  obowiązujących w niezmienianej wysokości od 2007 r.

Zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy o CIT przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 51, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »