| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Koszt wynajmu samochodów osobowych bez limitu – nadpłata

Koszt wynajmu samochodów osobowych bez limitu – nadpłata

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w kwestii możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych z tytułu najmu samochodów osobowych wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów podatnicy mogą teraz skorygować swoje rozliczenia, wykazać wyższe koszty z tego tytułu i wystąpić o zwrot nadpłaty podatku dochodowego.

Przypomnijmy, że zgodnie z tezą interpretacji wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej należy kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy PIT i art. 15 ust. 1 ustawy CIT. (Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 8 listopada 2013 r., nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005).

Czynsz najmu samochodu osobowego w kosztach bez kilometrówki

Długa historia rozbieżnych interpretacji

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wynajem samochodów osobowych od dłuższego czasu budziło wątpliwości w orzecznictwie sądowym. Początkowo, Naczelny Sąd Administracyjny oraz sądy wojewódzkie prezentowały stanowisko, że koszt najmu samochodów osobowych winien być rozliczany w ramach limitu kilometrówki, a co za tym idzie, nie mógł być uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (wyrok NSA z 25 marca 2010 r., sygn. II FSK 1830/08, wyrok WSA we Wrocławiu z 6 maja 2011 r., sygn. I SA/Wr 413/11).

Oczywiście zasadność tego stanowiska mogła budzić uzasadnione wątpliwości z uwagi na fakt, iż wynajem samochodu nie powinien być uznawany za koszt używania samochodu osobowego (w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT), gdyż umożliwia on jedynie uzyskanie tytułu prawnego do korzystania z samochodu w działalności gospodarczej przed rozpoczęciem jego efektywnej eksploatacji.

W ubiegłym roku Naczelny Sąd Administracyjny odstąpił od powyższego poglądu i w szeregu wyrokach dopuścił możliwość zaliczenia wydatków na najem samochodów osobowych do kosztów podatkowych w pełnej wysokości (wyrok NSA z 16 marca 2012 r. sygn. II FSK 2030/10).

Pogląd Naczelnego Sądu Administracyjnego był konsekwentnie powielany przez wojewódzkie sądy administracyjne (por. wyrok WSA w Warszawie z 5 lipca 2013 r., sygn. III SA/Wa 773/13, wyrok WSA w Opolu z 23 października 2013 r., sygn. I SA/Op 524/13).

Pomimo tego, jakby się wydawało ugruntowanego stanowiska, organy podatkowe w dalszym ciągu wydawały negatywne dla podatników interpretacje indywidualne (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 listopada 2012 r. nr IPPB3/423-652/12-2/GJ).

Słusznie zatem Minister Finansów zdecydował się wydać interpretację ogólną, która powinna ujednolicić praktykę interpretacyjną organów podatkowych. W szczególności zaistniała przesłanka do wydania interpretacji ogólnej z uwagi na stanowisko przedstawione przez sądy administracyjne (art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej).

Korekta kosztów w CIT - nowe interpretacje organów podatkowych

Sprzedaż prywatnego samochodu - skutki podatkowe

Można wystąpić o stwierdzenie nadpłaty

Interpretacja ogólna (od daty jej publikacji) daje podatnikom ochronę prawną, w przypadku zastosowania się do jej treści, dlatego też występowanie o interpretację indywidualną nie jest konieczne.

Warto również w takiej sytuacji zweryfikować dotychczasowe rozliczenia podatkowe w przypadku korzystania z najmu samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej i wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zagadnienie będące przedmiotem interpretacji ogólnej ma zastosowanie wyłącznie do wynajmu samochodów osobowych i nie może mieć zastosowania do samochodów, w stosunku do których tytuł prawny został uzyskany na podstawie umowy leasingu (art. 16 ust. 3b ustawy o CIT).

Radosław Baraniewicz, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »