| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Nierzetelność pkpir a zeznania świadków

Nierzetelność pkpir a zeznania świadków

Formalna prawidłowość dokumentów będących podstawą wpisu w pkpir to za mało, aby firma miała gwarancję, że nie zostanie przeciwko niej wykorzystana instytucja nierzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prawdziwość dokumentów albo zapisów w pkpir mogą podważyć np. zeznania świadków.

Opis przykładu takiej sytuacji znajdziemy w uzasadnieniu do wyroku WSA w Lublinie z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Lu 806/09). Z zeznań świadków wynikało, że podatnik osiągnął z tytułu transakcji sprzedaży samochodów kwoty inne niż wynikające z podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Pomimo wezwań podatnik nie wyjaśnił przyczyny rozbieżności między cenami samochodów na fakturach, a kwotami faktycznie otrzymanymi gotówką lub za pośrednictwem banku (brak dowodów kasowych KP i KW).

Organy podatkowe ustaliły w oparciu o zeznania świadków, że z tytułu sprzedaży samochodów na ich rzecz, nie zaewidencjonowano w podatkowej księdze przychodów w kwocie 131 692, 83 zł.

Procentowy udział pominiętych przychodów w stosunku do wykazanych w księdze stanowił 13,79 %. Stwierdzenie takie pociągnęło za sobą konsekwencję w postaci konieczności uznania, że podatkowa księga przychodów i rozchodów za 2005 r. była prowadzona nierzetelnie. W efekcie została pominięta jako dowód w postępowaniu podatkowym (zgodnie z art. 193 § 1 Ordynacji podatkowej).

Organ odwoławczy w protokole kontroli oraz uzasadnieniu decyzji organu I instancji zawarł ocenę ksiąg podatkowych i opis w jakim zakresie i z jakich powodów zostały uznane za nierzetelne (zgodnie z art. 193 § 6 Ordynacji podatkowej).

W ocenie organu odwoławczego nierzetelność podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, potwierdzają zeznania świadków, którzy przyznali, że zapłacili cenę wyższą niż na fakturze i byli w stanie potwierdzić swoje zeznania np. umowami kredytowymi na zakup samochodu.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Środki z kredytów były przelewane w całości, bądź w części na konto podatnika. W przypadku wpłat częściowych pozostała część była wypłacana w gotówce (bez wystawienia dowodu KP). Sąd potwierdził prawidłowość postępowania organów podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK