| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Nierzetelność pkpir a zeznania świadków

Nierzetelność pkpir a zeznania świadków

Formalna prawidłowość dokumentów będących podstawą wpisu w pkpir to za mało, aby firma miała gwarancję, że nie zostanie przeciwko niej wykorzystana instytucja nierzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Prawdziwość dokumentów albo zapisów w pkpir mogą podważyć np. zeznania świadków.

Opis przykładu takiej sytuacji znajdziemy w uzasadnieniu do wyroku WSA w Lublinie z 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Lu 806/09). Z zeznań świadków wynikało, że podatnik osiągnął z tytułu transakcji sprzedaży samochodów kwoty inne niż wynikające z podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Pomimo wezwań podatnik nie wyjaśnił przyczyny rozbieżności między cenami samochodów na fakturach, a kwotami faktycznie otrzymanymi gotówką lub za pośrednictwem banku (brak dowodów kasowych KP i KW).

Organy podatkowe ustaliły w oparciu o zeznania świadków, że z tytułu sprzedaży samochodów na ich rzecz, nie zaewidencjonowano w podatkowej księdze przychodów w kwocie 131 692, 83 zł.

Procentowy udział pominiętych przychodów w stosunku do wykazanych w księdze stanowił 13,79 %. Stwierdzenie takie pociągnęło za sobą konsekwencję w postaci konieczności uznania, że podatkowa księga przychodów i rozchodów za 2005 r. była prowadzona nierzetelnie. W efekcie została pominięta jako dowód w postępowaniu podatkowym (zgodnie z art. 193 § 1 Ordynacji podatkowej).

Organ odwoławczy w protokole kontroli oraz uzasadnieniu decyzji organu I instancji zawarł ocenę ksiąg podatkowych i opis w jakim zakresie i z jakich powodów zostały uznane za nierzetelne (zgodnie z art. 193 § 6 Ordynacji podatkowej).

W ocenie organu odwoławczego nierzetelność podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, potwierdzają zeznania świadków, którzy przyznali, że zapłacili cenę wyższą niż na fakturze i byli w stanie potwierdzić swoje zeznania np. umowami kredytowymi na zakup samochodu.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Środki z kredytów były przelewane w całości, bądź w części na konto podatnika. W przypadku wpłat częściowych pozostała część była wypłacana w gotówce (bez wystawienia dowodu KP). Sąd potwierdził prawidłowość postępowania organów podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK