| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Czy nierzetelność pkpir pozwala fiskusowi oszacować dochody podatnika

Czy nierzetelność pkpir pozwala fiskusowi oszacować dochody podatnika

Podstawa opodatkowania jest ustalana na podstawie dokumentacji prowadzonej przez podatnika i innych dokumentów, które zawierają dane niezbędne do jej ustalenia. Gdy dokumentacji tej brakuje albo też jest ona niekompletna, organy podatkowe zastosują instytucję oszacowania podstawy opodatkowania. Jest to możliwe także wtedy, gdy podatkowa księga przychodów i rozchodów zostanie uznana za nierzetelną.

W wyroku z 27 października 2009 r. WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 694/09) sąd stwierdził, że szacowanie dochodów będzie możliwe w szczególności, gdy księgi podatkowe, jak w niniejszej sprawie, zostaną odrzucone jako dowód w postępowaniu podatkowym. Jest to warunek konieczny, aczkolwiek niewystarczający dla możliwości ustalenia dochodu w drodze oszacowania. Możliwa jest bowiem sytuacja taka, w której nawet nierzetelna księga może dostarczyć stosownych danych, które, uzupełnione innymi dowodami, pozwolą na ustalenie podstawy opodatkowania.

Przy czym w przypadku wyrzucenia z kosztów uzyskania przychodu wszystkich faktur nie dokumentujących rzeczywistego obrotu szacowanie dochodów u stanowiłoby zalegalizowanie nielegalnych działań podatnika.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

WSA w Poznaniu stwierdził również:
W sytuacji, gdy na podstawie dokumentacji rachunkowej prowadzonej przez skarżącego nie można było stwierdzić, że towar, którego dotyczyły nierzetelne faktury został faktycznie kupiony, wprowadzony na stan magazynu, a następnie sprzedany i uzyskanych z tego tytułu przychód ujawniony w księdze rachunkowej, brak jest przesłanek do ewentualnego szacowania kosztów zakupu towarów, a logiczne w tym momencie i uzasadnione prawnie (art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f) byłoby pominięcie wykazanych w ten sposób kosztów w kosztach uzyskania przychodów.”

Przepis art. 24b ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że jeżeli ustalenie dochodu (straty) w sposób przewidziany w art. 24 i 24a ustawy o PIT nie jest możliwe, dochód (stratę) ustala się w drodze oszacowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK