| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Głównym celem projektowanych zmian jest dostosowanie przepisów aktualnego rozporządzenia do dokonywanych zmian w przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem VAT – tam, gdzie takie odniesienie ma miejsce.

Pierwsza z proponowanych zmian ma na celu dostosowanie rozwiązań zawartych w rozporządzeniu o księdze do obowiązujących regulacji w zakresie nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie w § 3 pkt 2 odwołuje się bowiem do PKWiU z 1997 r. Zgodnie z tym przepisem do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Po tej dacie więc nie byłoby podstawy prawnej do odwoływania się do tej Klasyfikacji. Jednocześnie też brak byłoby podstawy prawnej do stosowania nowej PKWiU z 2008 r. Zmiana ta umożliwi zatem stosowanie nowej PKWiU od 1 stycznia 2011 r., harmonizując równocześnie przepisy rozporządzenia o księdze ze znowelizowanymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Podobnego ujednolicenia wymaga limit zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na wielkość sprzedaży. Znowelizowany art. 113 ust. 1 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2011 r. określa go w wysokości 150 000 zł.

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Jeśli taka wartość sprzedaży opodatkowanej nie zostanie przekroczona łącznie w poprzednim roku podatkowym, to podatnik z mocy ustawy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Obecne rozporządzenie zaś, w załączniku nr 1 w 'Objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów' w ust. 15, w zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, określa obowiązki podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy wartość sprzedaży przekroczy równowartość 10.000 euro.

Projektowana w tym zakresie zmiana polega na odesłaniu do właściwych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określających wartość sprzedaży warunkującej zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług, bez wskazania wysokości kwoty limitu tego zwolnienia.

To pozwoli uniknąć konieczności dokonywania nowelizacji rozporządzenia w razie ewentualnych kolejnych zmian wartości przedmiotowego limitu.

Pełna treść projektu

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK