| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Forma dowodu księgowego przy fakturze zaliczkowej

Jaką formę powinien przybrać dokument, który stanowiłby udokumentowanie i potwierdzenie uzyskania przychodu dla potrzeb prawidłowego prowadzenia ewidencji przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w przypadku, gdy uzyskane należności w zamian za wykonanie usługi stanowią przychód w momencie faktycznego wykonania usług?  Wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na wykonanie przedmiotowych usług. Stosowana też jest kasa fiskalna.

Zgodnie z § 19 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zapisy w księdze dotyczące m.in. przychodów ze sprzedaży usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur.

A w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, o ile nie jest prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Natomiast podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, co ma miejsce w przedmiotowej sprawie, zapisów w księdze dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub ich miesięcznych zestawień, a wynika to z treści § 20 ust. 1 i 2 powołanego rozporządzenia.

Polecamy: serwis PIT

Ponadto należy stwierdzić, że ww. podatnicy nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących, ale w takiej sytuacji są obowiązani do połączenia w sposób trwały oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur (§ 20 ust. 4 ww. rozporządzenia). 

Tak więc, jeżeli na poczet usług, które zostaną wykonane w przyszłych okresach sprawozdawczych pobierane są zaliczki udokumentowane wystawioną fakturą VAT, to zgodnie z cyt. wyżej przepisami, zaliczki te nie stają się przychodem w momencie ich pobrania. 

Polecamy: serwis VAT

Ewidencji podlegają zaś obroty wynikające z raportów dobowych pomniejszone o faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem podstawą zapisów w księdze będą wystawione zaliczkowe faktury VAT, gdyż wcześniej nie były one uwzględniane przy ewidencjonowaniu obrotu.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152, poz 1475 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK