| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Dokument WZ w księdze przychodów i rozchodów

Dokument WZ w księdze przychodów i rozchodów

Jak udokumentować sytuację, kiedy to sprzedając klientowi usługę remontowo-budowlaną (np. wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej w budynku mieszkalnym), wszelkie użyte do tego materiały jak: okna, pianki montażowe, listwy, itp. na fakturze zostaną ujęte jako element usługi. Czy na zużyte do wykonania prac remontowo-budowlanych materiały należy wystawiać dokument WZ?

Sposób dokumentowania wydawanych z magazynu towarów, materiałów leży w gestii podatnika i powinien wynikać z obowiązujących w firmie zasad dotyczących gospodarki magazynowej.

Polecamy serwis: Księgowość

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in.:

  •  faktury VAT, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Zatem w przypadku wykonania usługi remontowo-budowlanej np. wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej w budynku mieszkalnym z materiałów zakupionych , należność wynikająca z wystawionej faktury obejmować będzie także wartość zużytych do wykonania tejże usługi materiałów.

Przeczytaj też: Jak przygotować spis z natury

W spisie z natury (inwentaryzacji) podatnik wykazuje m.in. szczegółowo określone towary, materiały (surowce) podstawowe, pomocnicze oraz ich ilość stwierdzoną w czasie spisu i cenę za jednostkę miary.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK