| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Faktura VAT od rolników ryczałtowych w kpir

Faktura VAT od rolników ryczałtowych w kpir

W jaki sposób dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych?

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia kpir na udokumentowanie zakupu produktów rolnych dokonanego bezpośrednio od krajowego producenta mogą być sporządzane dowody wewnętrzne określające nazwę towaru, jego ilość, cenę jednostkową i wartość.

W myśl § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia kpir podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są między innymi faktury VAT RR.

Polecamy: Ustawa VAT

Powyższe oznacza, że dowody wewnętrzne mogą być wystawiane w sytuacji gdy z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wystawiania faktur VAT RR.

Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolników ryczałtowych zobowiązany jest zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o VAT do wystawiania w dwóch egzemplarzach faktury dokumentującej nabycie tych produktów.

Oryginał faktury powinien być przekazany dostawcy.

Z powołanego przepisu wynika, że faktura VAT RR powinna być wystawiona w każdym przypadku, gdy sprzedającym produkty rolne jest rolnik ryczałtowy.

Pod pojęciem rolnika ryczałtowego zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) należy rozumieć rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (opodatkowanego na zasadach ogólnych).

Polecamy serwis: Ryczałt

Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku gdy nabywcą produktów rolnych jest podatnik podatku od towarów i usług transakcja powinna być udokumentowana fakturą VAT RR. Jeżeli natomiast zakupu dokonuje przedsiębiorca niebędący podatnikiem podatku VAT, fakt ten może być udokumentowany dowodem wewnętrznym.

Jeżeli rolnik jest podatnikiem podatku VAT, to powołując się na przepis § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.) nie ma on prawa dokumentowania zakupów dowodami wewnętrznymi.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »