| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Wydruk z komputera a ewidencja w księdze przychodów i rozchodów

Wydruk z komputera a ewidencja w księdze przychodów i rozchodów

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą polegającą głównie na kupnie-sprzedaży towarów za pomocą aukcji internetowych w kraju i zagranicą. Interesuje mnie czy dowodami księgowymi mogą być wydruki z komputera potwierdzające zakup danego przedmiotu na aukcji, oraz deklaracja SAD bez faktury zakupu?

NIE. Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zgodnie z przepisem zawartym w § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych „fakturami”, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub innych dowodów wymienionych w § 13 i 14, stwierdzających fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

Polecamy serwis: VAT

Na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) stosownie do § 14 ust. 1 ww. rozporządzenia, mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Jednak dowody te mogą dotyczyć wyłącznie zakupów wymienionych w § 14 ust. 2 ww. rozporządzenia. Z uwagi na zapis § 14 ust. 2 trzeba stwierdzić, iż nie można sporządzonych przez siebie wydruków komputerowych dot. zakupów na aukcjach internetowych w kraju i zagranicą, zastosować jako podstawy zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Przeczytaj też: Dowody księgowe jako podstawa zapisów w kpir

Także deklaracja SAD bez faktury dotyczącej zakupu towaru na mocy ww. przepisów nie stanowi dowodu księgowego do zapisów w księdze.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »