| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Pokwitowanie a księgowanie w kpir

Pokwitowanie a księgowanie w kpir

Czy wydatki poniesione przez dzierżawcę nieruchomości na opłacenie podatku od nieruchomości, udokumentowane pokwitowaniem wystawionym na nazwisko właściciela nieruchomości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

TAK, o ile pokwitowanie zawiera dane wymagane przez rozporządzenie w sprawie kpir i potwierdza fakt poniesienia kosztu przez dzierżawcę.

Poniesienie wydatku, powinno być udokumentowane dowodem jego poniesienia przewidzianym w przepisach § 12 - 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z § 13 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kpir dowodem księgowym są m.in. dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2. Chodzi tu o dokumenty stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Tak więc pokwitowanie może być dowodem księgowym, na podstawie którego dokonać można zapisu w kpir o ile pokwitowanie zawiera ww. dane.

Jeżeli pokwitowanie dokonania zapłaty podatku od nieruchomości zawiera tylko dane właściciela nieruchomości, to samodzielnie nie może stanowić podstawy ujęcia kosztu w kpir dzierżawcy, który ten koszt faktycznie poniósł. W takiej sytuacji trzeba dodatkowo udokumentować to zdarzenie innymi dokumentami potwierdzającymi, że to dzierżawca faktycznie poniósł ten koszt.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Opłaty z tytułu podatku od nieruchomości pozostają w pośrednim związku z osiąganymi przez dzierżawcę przychodami i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania.

Co prawda zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości, ciążące na wydzierżawiającym, jako właścicielu nieruchomości nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę dzierżawcy ze skutkiem zwalniającym wydzierżawiającego z obowiązku podatkowego.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »