| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Dowód wewnętrzny podstawą zapisu w kpir podatników VAT kupujących od rolników ryczałtowych.

Dowód wewnętrzny podstawą zapisu w kpir podatników VAT kupujących od rolników ryczałtowych.

W jaki sposób należy dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych?

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kpir na udokumentowanie zakupu produktów rolnych dokonanego bezpośrednio od krajowego producenta mogą być sporządzane dowody wewnętrzne określające nazwę towaru, jego ilość, cenę jednostkową i wartość.

Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są między innymi faktury VAT RR. Powyższe oznacza, że dowody wewnętrzne mogą być wystawiane w sytuacji gdy z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wystawiania faktur VAT RR.

Porównaj: Faktura VAT od rolników ryczałtowych w kpir

Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolników ryczałtowych zobowiązany jest zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wystawiania w dwóch egzemplarzach faktury dokumentującej nabycie tych produktów. Oryginał faktury powinien być przekazany dostawcy.

Faktura VAT RR powinna być wystawiona w każdym przypadku, gdy sprzedającym produkty rolne jest rolnik ryczałtowy. 

Pod pojęciem rolnika ryczałtowego należy rozumieć rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (opodatkowanego na zasadach ogólnych).

Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku gdy nabywcą produktów rolnych jest podatnik podatku od towarów i usług transakcja powinna być udokumentowana fakturą VAT RR. Jeżeli natomiast zakupu dokonuje przedsiębiorca niebędący podatnikiem podatku VAT, fakt ten może być udokumentowany dowodem wewnętrznym.

Polecamy serwis: Ryczałt

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK