| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Jak ująć diety i noclegi pracownicze w ewidencji kpir

Jak ująć diety i noclegi pracownicze w ewidencji kpir

Czy koszty delegacji: diety, noclegi pracownika są kosztem uzyskania przychodu z działalności oraz czy należy rozliczać każdy wyjazd i potwierdzać jego pobyt na druku delegacji?

TAK. Wyjazdy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców, wykonujących na zlecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy są podróżą służbową.

Natomiast podatnikowi jako podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wartości diet i innych należności za czas podróży służbowej wypłaconych pracownikom z tytułu podróży krajowej i zagranicznej, w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Polecamy serwis: Samozatrudnienie

Zasady i sposób dokumentowania kosztów uzyskania przychodów u podmiotów gospodarczych prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów . Koszty podróży służbowych pracowników (koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników) winny być dokumentowane zgodnie z zasadami określonymi w przepisie § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia.

Dowód wewnętrzny winien spełniać wymogi określone w § 14 ust. 3 rozporządzenia kpir w, a więc musi zawierać takie dane jak: imię i nazwisko, cel podróży, nazwę miejscowości docelowej, liczbę godzin i dni przebywania w podróży służbowej (datę i godzinę wyjazdu oraz powrotu), stawkę i wartość przysługujących mu diet.

Przepisy prawa podatkowego wskazują zatem na sposób dokumentowania poniesionych przez pracodawcę kosztów podróży służbowych pracowników.

Przeczytaj także: Koszty z tytułu krajowej podróży służbowej pracownika

Udokumentowania podróży służbowych nie mogą zastępować dowody z zeznań stron lub przesłuchania stron. Dowody te mogą jedynie wyjaśniać poszczególne elementy stanu faktycznego.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 maja 2009 r. II FSK 672/2008

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »