| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Faktura od zagranicznego dostawcy w kpir

Faktura od zagranicznego dostawcy w kpir

Co należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako zakup - INVOICE, który jest dokumentem wprowadzeniowym na skład (dopóki nie będzie dopuszczenia do obrotu), czy częściowe wyprowadzenie ze składu celnego na podstawie dokumentu celnego SAD?

Do podatkowej księgi przychodów rozchodów jako zakup wprowadzić należy fakturę od zagranicznego dostawcy (INVOICE) stosując odpowiedni kurs do przeliczenia wydatku na złotówki. Późniejsze wyprowadzenie towaru ze składu celnego (w tym również częściowe) powoduje konieczność podwyższenia ceny nabycia towaru handlowego o opłaty celne i cło.

Zasady rachunkowości: metoda memoriałowa i współmierności nie mają tu zastosowania. Konstrukcja podatkowej księgi przychodów i rozchodów i sposób rejestrowania w niej zdarzeń gospodarczych uwzględniają w dużej mierze przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto podatnik, dokonując określonych wydatków na zakup towarów w rozumieniu § 3 pkt 1 rozporządzenia kpir, ujmuje je w całości w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, gdyż nie jest w stanie określić z góry, jaka część wydatków będzie odnosiła się do przychodów danego roku podatkowego.

Porównaj: Zagraniczna faktura w kpir

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Z treści § 26 rozporządzenia kpir wynika, że zapisy w księdze dotyczące wydatków (kosztów) są dokonywane na podstawie dowodów.

Polecamy serwis: Koszty

Podstawą wpisu jest w pierwszym rzędzie faktura uzyskana od zagranicznego dostawcy. To ona dokumentuje dokonanie nabycia towarów handlowych. Ewentualne późniejsze wyprowadzenie towarów ze składu celnego powoduje, że koszt ich nabycia powinien być powiększony o opłaty celne i cło. Żaden z przepisów prawa nie uzależnia rozpoznania wydatków na nabycie towarów handlowych, które są przechowywane w składzie celnym od ich dopuszczenia do obrotu na terenie UE.

Warto w tym miejscu wskazać, że przepisy rozporządzenia kpir dotyczące sporządzania spisu z natury nakazują obejmować również towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika (§ 28 ust. 3). Logika wymiaru podatku w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów jest taka, że wydatki na nabycie towarów handlowych obciążają koszty w chwili ich poniesienia, a nie w chwili przekazania do sprzedaży.

Ewentualna różnica pomiędzy wartością remanentów końcowego i początkowego odpowiednio podwyższa bądź obniża dochód do opodatkowania. Z tego względu - skoro towary będące poza magazynem podatnika (np. w składzie celnym) muszą być objęte spisem z natury, to odpowiednio wydatki na ich nabycie powinny obciążać koszty uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »