| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Jak udokumentować w kpir zakup towarów używanych

Jak udokumentować w kpir zakup towarów używanych

Czy zakup od ludności mebli, przedmiotów dekoracyjnych i codziennego użytku może być udokumentowany dowodem wewnętrznym i na jego podstawie zaewidencjonowany w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

NIE - Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów mogą być wyłącznie dowody księgowe spełniające warunki określone w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Zgodnie z definicją słownikową odpad to, resztka surowca odpadająca przy produkowaniu czegoś lub pozostająca po wykorzystaniu czegoś. Surowce wtórne natomiast, to odpady produkcyjne lub zużyte materiały, które po przetworzeniu mogą być użyte do produkcji czegoś.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o odpadach, odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest zobowiązany.

Z przytoczonych powyżej definicji odpadu i surowca wtórnego wynika, iż używane meble, wyroby dekoracyjne i codziennego użytku nie spełniają kryterium odpadu poużytkowego, nie można ich zaliczyć do żadnej z szesnastu kategorii odpadów wymienionych w załączniku nr 1 ustawy o odpadach, ani uznać za surowce wtórne. Wobec powyższego nie zachodzą określone w § 14 rozporządzenia kpir, okoliczności do zastosowania udokumentowania ich zakupu dowodami wewnętrznymi.

Polecamy: serwis Koszty

Podstawą zaksięgowania poniesionych wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie np. umowa kupna - sprzedaży, jeśli spełniać będzie określone przepisami wymogi.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK