| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Zakup prasy a ewidencja w kpir

Zakup prasy a ewidencja w kpir

Czy zakup prasy może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 rozporządzenia kpir ?

TAK - Zgodnie z § 3 pkt 1 lit. b rozporządzenia, materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone
(np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Stosownie zaś do § 3 pkt 1 lit. c rozporządzenia kpir, materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Zatem , zarówno prasy, jak i literatury fachowej nie można zakwalifikować ani do materiałów podstawowych, ani pomocniczych, nie stanowią one także w prowadzonej przez podatnika działalności towaru handlowego - zatem wydatki na ich zakup będą podlegały ewidencji w kol. 14 księgi, jako pozostałe wydatki (pkt 14 załącznika nr 1 do rozporządzenia kpir).

Polecamy: serwis Koszty

Odnośnie możliwości udokumentowania paragonami zakupu prasy i literatury fachowej, w oparciu o przepisy § 14 ust. 4 rozporządzenia kpir, które stanowią, że „zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 4, dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu (...)” – można stwierdzić, że prasa i książki nie stanowią materiałów, zwanych potocznie biurowymi, gdyż pod tym pojęciem rozumie się w szczególności: papier, segregatory, koperty, koszulki do dokumentów, przybory do pisania itp. 

Z uwagi na powołane powyżej przepisy, zakup prasy i książek winien być udokumentowany dowodami księgowymi.

Polecamy: Podatki 2010

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK