| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Jak numerować dowody księgowe w kpir?

Jak numerować dowody księgowe w kpir?

Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych ewidencjonowanych w kpir. W praktyce każdy podatnik ustala swój własny system numerowania. Jednak zdaniem fiskusa kolejne pozycje księgi powinny być numerowane po kolei, a numery nie mogą się powtarzać.

Przepisy podatkowe nie regulują szczegółowo wszystkich aspektów prowadzenia przez podatników działalności podlegającej opodatkowaniu. Z jednej strony jest to błogosławieństwem, pozwalającym na pewną elastyczność działania, ale z drugiej strony może być kłopotliwe, a czasami stawać się zarzewiem konfliktu z urzędnikami skarbowymi.

Jedną z takich „niedopowiedzianych” kwestii jest sposób numerowania wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a w konsekwencji  numerowanie dowodów księgowych będących podstawą poszczególnych wpisów.

Jeden z podatników postanowił zapytać się Ministra Finansów o to, czy może zaprzestać numerowania wpisów do kpir według ciągłej numeracji rocznej i zastąpić ją ciągłą numeracją miesięczną. Zdaniem podatnika jest to dopuszczalne.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał 5 sierpnia 2011 r. w imieniu Ministra Finansów indywidualną interpretację prawa podatkowego nr ILBP1/415-676/11-2/AG z, w której potwierdził prawidłowość stanowiska pytającego.

Co prawda przepisy podatkowe w żadnym miejscu nie regulują szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych zaewidencjonowanych w kpir i w praktyce każdy podatnik ustala swój własny system numerowania, ale oczywistym jest, że aby księga była uznana za prowadzoną w sposób rzetelny, musi pozwalać na jednoznaczną identyfikację poszczególnych zdarzeń gospodarczych.

W związku powyższym oczywistym, zdaniem interpretatora, jest to, że kolejne pozycje (wpisy) powinny być numerowane po kolei i aby numery te nie powtarzały się.

Tym samym za dopuszczalne uznać należy stosowanie np. proponowanej przez pytającego numeracji miesięcznej, przy czym należy wprowadzić jakiś rozróżnik dla każdego z miesięcy, aby żadne numery się nie powtarzały.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko uznać należy, iż dopuszczalnym byłoby również stosowanie ciągłej numeracji tygodniowej lub w jakimkolwiek innym okresie, który wymyśli sobie podatnik, aczkolwiek mogłoby to utrudnić mu to prowadzenie dokumentacji i niewątpliwie wywołałoby nerwową atmosferę w przypadku kontroli podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK