REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych
Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

REKLAMA

REKLAMA

Poszerzenie katalogu dowodów księgowych dokumentujących zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych oraz zwiększenie przychodów, jest wynikiem zmiany obligującej przedsiębiorcę do wyksięgowania faktur nieopłaconych w terminie (zgodnie z terminami wskazanymi ustawą).

Przepisy dokładnie określają jak taki prawidłowo wystawiony dowód księgowy powinien wyglądać.

Autopromocja

Dowód określający zmniejszenie kosztu (zwiększenie przychodu) powinien zawierać:

- datę wystawienia,

- miesiąc, w którym dokonywane jest zmniejszenie,

- dane dokumentu (faktura, rachunek) stanowiącego podstawę do pomniejszenia kosztu lub powiększenia przychodu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- kwotę pomniejszenia lub powiększenia,

- podpis osoby sporządzającej.

Wydatek, który został wyksięgowany, na nowo staje się kosztem w dacie opłacenia. Należy pamiętać, że ponowne księgowanie kosztu powoduje konieczność wystawienia dokumentu księgowego.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Dokument księgowy wystawiony w takim przypadku, oprócz wymienionych wyżej pozycji, powinien dodatkowo zawierać wskazanie na dowód potwierdzający uregulowanie zobowiązania, o które zostają zwiększone koszty uzyskania przychodu.

Kasa fiskalna a księgowanie przychodów

Zapis dotyczący możliwości księgowania zapisów z kasy fiskalnej na podstawie miesięcznego wydruku, czyli § 20 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z dnia 26 sierpnia 2003 roku budził przed tegoroczną zmianą wiele wątpliwości.

O ile kwestia dokonywania zapisów na podstawie dziennych raportów była jasna, o tyle zapis mówiący o tym, iż „zapisów można dokonać na koniec każdego miesiąca (…) na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych” wzbudzał wątpliwości co do poprawności prowadzenia KPiR. Przepisy z dnia 26 sierpnia 2003 roku obligowały do księgowania zestawienia zgodnie z dokładnym opisem zamieszczonym w Rozporządzeniu.

Nowy zapis wprowadzony Rozporządzeniem z dnia 30 kwietnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 551) w brzmieniu: „(…) na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu”, sprawia że kwestia księgowania raportów miesięcznych nie powinna już sprawiać przedsiębiorcy trudności.

Korygowanie w KPiR danych wynikających z raportów powinno odbywać się na podstawie prowadzonych odrębnie ewidencji do kasy fiskalnej. Dla wszelkich zwrotów towarów, uznanych reklamacji czy jakichkolwiek pomyłek powinny być prowadzone szczegółowe ewidencje – sporządzone zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi, które zawiera Rozporządzenie.

Nowelizacja Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) z dnia 30 kwietnia 2013 roku weszła w życie w dniu 11 maja 2013 roku.

Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Remanent na koniec i początek roku

Nieterminowe płatności wpływają również na zmiany w sposobie rozliczenia remanentu (spisu z natury). Wartość spisu zgodnie z brzmieniem §29 ust. 4a zmniejsza się o kwotę, o którą podatnik:

Kwota zmniejszenia nie może być wyższa niż wycena towarów.

Jeśli zaległa faktura została opłacona w trakcie roku i koszty uzyskania przychodów uległy ponownemu zwiększeniu, nie dokonuje się zmniejszenia wartości spisu.

Ustawodawca pierwotnie planował wprowadzenie przepisu działającego również wstecz. W związku z tym, że ten zamiar nie wszedł w życie, zmiana Rozporządzenia nie wpłynie na wyliczanie remanentu początkowego za rok 2013.


Koszty związane z pojazdem niefirmowym

Zmiany wprowadzone kwietniowym Rozporządzeniem znoszą konieczność podawania numeru rejestracyjnego na fakturach dotyczących użytkowania pojazdu niefirmowego. Oznacza to, iż poprawnie rozliczona faktura nie musi już zawierać odniesienia do konkretnego pojazdu i wystarczą dane z faktury pokrywające się z danymi firmowy przedsiębiorcy. Zapisu do KPiR dokonuje się w dalszym ciągu na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków dokonywanego po zakończeniu miesiąca.

Podsumowanie

Z uwagi na rozpiętość zmian przepisów w 2013 r., Rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPiR w brzmieniu z sierpnia 2003 r. nie mogło pozostać w tej samej formie. Wprowadzona Rozporządzeniem nowelizacja KPiR rozwiała wątpliwości jakie powstały z początkiem stycznia w sprawie księgowań korekt kosztów, jak również wdrożyła kwietniową zmianę przepisów dotyczącą kas fiskalnych.

Z jednej strony katalog obowiązków przedsiębiorcy został poszerzony, nowe dokumenty księgowe, dodatkowe oznaczenia w remanencie rocznym. Z drugiej strony Rozporządzenie ułatwiło podatnikowi księgowania: od 11 maja 2013 r. przedsiębiorca może już śmiało księgować raporty miesięczne, a nie jak do tej pory zestawienie raportów dobowych; w momencie kiedy na fakturze nie ma numeru rejestracyjnego pojazdu, przedsiębiorca nie musi już występować o korektę.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł powstał na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 551).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA