| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Kiedy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową w pkpir

Kiedy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową w pkpir

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c ustawy o PIT). Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego - w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zastosowanie tego przepisu jest przedmiotem sporu między podatnikami a organami podatkowymi. Dodajmy, że sądy często w tym sporze zajmują stanowisko korzystne dla podatników.

Organy podatkowe uważają, że opłata wstępna przy umowie leasingu dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy. Skoro nie jest możliwe określenie jaka jej część dotyczy danego roku podatkowego, to opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Spór dotyczy jednak podatników, którzy prowadzą ewidencję księgową według zasad wyznaczonych przez ustawę o rachunkowości.

W przypadku osób prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów interpretacja przepisów stanowisko fiskusa jest odmienne – organy podatkowe zgadzają się na zaliczanie opłaty wstępnej jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w przypadku prowadzenia księgi tzw. metodą „kasową”.

Przykładem stanowiska organów podatkowych w sprawie zasad zaliczania w pkpir prowadzonej tą metodą opłaty wstępnej do kosztów podatkowych jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 stycznia 2010 r. (nr ITPB1/415-808/09/AK). 

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Pismo to dotyczy podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów. W związku z zawartą umową leasingu operacyjnego zaliczył wstępną opłatę leasingową jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik argumentował, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów tzw. „metodą kasową”. Umowa leasingu została zawarta na okres 35 miesięcy.

Polecamy: serwis Koszty

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził m.in.:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczać wydatki do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia, bez względu na to kiedy zostały uzyskane przychody, z którymi te koszty są bezpośrednio związane (tzw. „metoda kasowa”). Ze stanu faktycznego opisanego w złożonym wniosku wynika, iż wydatki zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco w roku ich poniesienia, czyli zgodnie z tzw. „metodą kasową”.

Przy ewidencjonowaniu kosztów nie mają zatem zastosowania zasady określone w art. 22 ust. 5–5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane dla podatników prowadzących księgi rachunkowe.

W konsekwencji – przy tej metodzie ewidencjonowania kosztów – Wnioskodawca nie ma obowiązku stosować się do dyspozycji przepisu art. 22 ust. 5c ww. ustawy, z którego wynika, że koszty pośrednie – jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego – stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W takim przypadku wydatki związane z uiszczeniem wstępnej opłaty leasingowej winny być zaewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo – w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK