| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak zaksięgować w kipr wydatki na zakup działki pod budowę mieszkań

Jak zaksięgować w kipr wydatki na zakup działki pod budowę mieszkań

Czy wydatki poniesione na zakup działki gruntu przeznaczonej pod budowę mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można zaksięgować jako towar w rubryce 10 księgi (zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu), zaś opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłatę sądową w rubryce 11 księgi (koszty uboczne zakupu)?

TAK. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy.

Oznacza to, że do kosztów można zaliczyć wszelkie wydatki, koszty, straty i inne wartości o tym charakterze, jeżeli pomiędzy kosztami i przychodami istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

Polecamy serwis: Koszty

W prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej zakup gruntu stanowi element sprzedawanego produktu, zatem jest kosztem uzyskania przychodu stanowiącym zakup towarów handlowych i materiałów.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i objaśnienia do podatkowej księgi przychodów.

Akt notarialny potwierdzający zakup gruntu należy do dowodów księgowych, o których mowa w § 13 pkt 5 rozporządzenia kpir . Zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu wpisuje się do kolumny 10.

Wartość zakupu gruntu wynikająca z aktu notarialnego jest zakupem towarów handlowych i materiałów, dlatego zgodnie z § 27 ust.1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi na koniec roku podatkowego towar objęty inwentaryzacją.

Porównaj: Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Koszty związane z tym zakupem: wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata notarialna - stanowią koszty uboczne zakupu i podlegają wpisowi do kolumny 11. Przedmiotowe zdarzenie gospodarcze powinno zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu poniesienia wydatku.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK