| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Usługa podwykonawcy w pkpir

Usługa podwykonawcy w pkpir

Przedsiębiorca otrzymuje zlecenie. Znajduje podwykonawcę. Jak ująć w podatkowej księdze przychodów wszystkie operacje, których pojawią się przy tej okazji?

Przykładem podejścia organów podatkowych do tego problemu jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 maja 2009 r. (nr ILPB1/415-227/09-3/AA). Interpretacja dotyczyła powierzenia wykonania usługi wykonania stoiska targowego podwykonawcy. 

Podatnik fakturę od podwykonawcy księgował w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów. Wystawiał też fakturę sprzedaży dla zleceniodawcy z marżą, która księgowana była w kolumnie 7 księgi przychodów i rozchodów. 

Dyrektor izby skarbowej uznał, że sposób ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów usług świadczonych przez podwykonawcę jest nieprawidłowy. Za prawidłowy został uznany sposób ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków poniesionych na zakup materiałów i usług niezbędnych do wykonania stoiska targowego.

„(….) jeżeli Wnioskodawca, zleca podwykonawcy usługę montażu i demontażu stoisk targowych, z elementów będących własnością firmy zlecającej, to nieprawidłowym jest ewidencjonowanie tej usługi w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ponieważ kolumna ta stanowi katalog zamknięty i służy wyłącznie do ewidencjonowania zakupu materiałów oraz towarów handlowych.

Wskazaną powyżej usługę, należy ująć w kolumnie 13 pozostałe wydatki podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast jeżeli zakupione materiały, tj. płyty do zabudowy, fotele, sofy, wykładziny jak i świadczone przez wykonawców usługi są wykorzystywane do wytworzenia, tj. wykonania stoiska targowego, które jako wyrób gotowy będzie przeznaczone do sprzedaży, to wydatki poniesione na ich zakup należy ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosownie do powołanych powyżej przepisów.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK