| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Usługa podwykonawcy w pkpir

Usługa podwykonawcy w pkpir

Przedsiębiorca otrzymuje zlecenie. Znajduje podwykonawcę. Jak ująć w podatkowej księdze przychodów wszystkie operacje, których pojawią się przy tej okazji?

Przykładem podejścia organów podatkowych do tego problemu jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 maja 2009 r. (nr ILPB1/415-227/09-3/AA). Interpretacja dotyczyła powierzenia wykonania usługi wykonania stoiska targowego podwykonawcy. 

Podatnik fakturę od podwykonawcy księgował w kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów. Wystawiał też fakturę sprzedaży dla zleceniodawcy z marżą, która księgowana była w kolumnie 7 księgi przychodów i rozchodów. 

Dyrektor izby skarbowej uznał, że sposób ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów usług świadczonych przez podwykonawcę jest nieprawidłowy. Za prawidłowy został uznany sposób ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków poniesionych na zakup materiałów i usług niezbędnych do wykonania stoiska targowego.

„(….) jeżeli Wnioskodawca, zleca podwykonawcy usługę montażu i demontażu stoisk targowych, z elementów będących własnością firmy zlecającej, to nieprawidłowym jest ewidencjonowanie tej usługi w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ponieważ kolumna ta stanowi katalog zamknięty i służy wyłącznie do ewidencjonowania zakupu materiałów oraz towarów handlowych.

Wskazaną powyżej usługę, należy ująć w kolumnie 13 pozostałe wydatki podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast jeżeli zakupione materiały, tj. płyty do zabudowy, fotele, sofy, wykładziny jak i świadczone przez wykonawców usługi są wykorzystywane do wytworzenia, tj. wykonania stoiska targowego, które jako wyrób gotowy będzie przeznaczone do sprzedaży, to wydatki poniesione na ich zakup należy ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosownie do powołanych powyżej przepisów.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK