| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Następca prawny a obowiązki wynikające z kpir

Następca prawny a obowiązki wynikające z kpir

Czy jako następca prawny po zmarłym ojcu, mam prawo do księgowania w koszty uzyskania przychodów faktur, do których wystawiam noty korygujące?

TAK. Zaliczenie, przez następcę prawnego, do kosztów uzyskania przychodów otrzymanych faktur, do których wystawiane są noty korygujące jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa„spadkobiercy podatnika, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy”.

Według art. 97 § 2 ustawy „Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia działalności na ich rachunek”.

Ordynacja podatkowa, stanowi o przejściu praw i obowiązków majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wyłącznie na spadkobierców. W świetle powyższego kontynuacja działalności gospodarczej (prowadzonej uprzednio przez ojca - spadkodawcę) przez spadkobiercę, wyczerpuje dyspozycję art. 97 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.

Polecamy serwis: Podatki

Zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza działalność zarobkową: 

  •  wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  •  polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,  
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Polecamy serwis: VAT

Aby więc dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać jednocześnie dwie cechy:
- zostać rzeczywiście poniesiony
- pozostawać w związku (bezpośrednim lub pośrednim) ze źródłem przychodów i zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.

Podatnik ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, które z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu.

Wydatki poniesione przez następcę prawnego takie jak opłata za energię elektryczną i czynsz za lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza spełniają ww. cechy i stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane „fakturami” odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK