| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak rozliczyć w kpir nabywane materiały budowlane

Jak rozliczyć w kpir nabywane materiały budowlane

Pytanie: Podatnik materiały budowlane nabywa na firmę i zalicza w koszty uzyskania przychodu. Jak powinien ewidencjonować zakupy w kpir?

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy zaewidencjonować zakup gruntu, który stanowi później część składową sprzedanego produktu oraz zakup materiałów budowlanych udokumentowanych fakturami wystawionymi na firmę.

Natomiast w kolumnie 11 podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy wpisywać pozostałe koszty związane z zakupem gruntów m.in. opłaty notarialne, opłaty sądowe i inne.

Przeczytaj także: Zakup gruntów w pkpir

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów Podatnicy są obowiązani na koniec każdego roku podatkowego sporządzić i wpisać do księgi spis z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych, pomocniczych, półwyrobów i produkcji w toku, wyrobów gotowych braków i odpadów. Materiały i towary handlowe objęte spisem z natury winny być zgodnie z § 29 ust. 1 rozporządzenia kpir wycenione w cenach zakupu lub nabycia, lub wg kosztów wytworzenia budowy niezakończonej.

Polecamy serwis: Koszty

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki jakim powinna odpowiadać, szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 z zm.).
Postanowienie Urzędu Skarbowego w Żninie z dnia 31 marca 2006 r. PDOF-415-5/06

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK