| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak ująć w kpir zakup domeny internetowej

Jak ująć w kpir zakup domeny internetowej

Pytanie: W której kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (10 czy 14), należy ewidencjonować wydatki poniesione na zakup prawa do domeny internetowej?

Wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów został określony w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia. 

W księdze, kolumny od 10 do 14 służą do ewidencjonowania operacji gospodarczych związanych z ponoszonymi kosztami. Zgodnie z pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 10 przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu.

Kolumna 14 przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10 - 13), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Polecamy serwis: Koszty

W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, co, opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów, dowód potwierdzający poniesienie wydatku na zakup prawa do domeny internetowej winien zostać zaewidencjonowany w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W pkt 14 objaśnień do podatkowej księgi zawarto stwierdzenie, iż kolumna 14 „pozostałe wydatki” służy do ujęcia wydatków, które nie podlegają ujęciu w kolumnach 10 - 13. Poniesiony przez podatnika wydatek spełnia przesłanki tego zapisu.

Przeczytaj też: Cena zakupu w kpir

Okoliczność, iż taki rodzaj wydatków nie został wymieniony w tym przepisie, nie jest przeszkodą w tym przypadku. W pkt 14 zawarto przykładowy katalog wydatków podlegających temu ujęciu, o czym świadczy zapis „w szczególności takie wydatki”.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK