| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak zaksięgować w kpir usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży

Jak zaksięgować w kpir usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży

Pytanie: W której kolumnie podatkowej książki przychodów i rozchodów podatnik powinien umieścić usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży?


Zakup usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży należy zaewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Kolumna 12 podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeznaczona jest do ewidencjonowania kosztów reprezentacji i reklamy prowadzonej w inny sposób niż w środkach masowego przekazu lub prowadzonej publicznie w inny sposób. Kolumna 13 jest przeznaczona do umieszczania w niej kosztów wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze).

Porównaj: Zakup towarów pochodzenia polskiego w celu ich odsprzedaży ewidencjonowana w kpir

Regulacja dotycząca ewidencjonowania kosztów w kolumnach od 10 do 13 zostały szczegółowo określone w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów i nie przewidują umieszczenia w nich kosztów związanych z zakupem usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Pozostałe koszty poza wymienionymi w kolumnach 10 do 13 należy ewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jeżeli podatnik zakupił usługę transportową i posiada fakturę spełniającą wymogi określone w ustawie o podatku od towarów i usług, nie ma przeszkód aby wartość objętą fakturą zaliczyć do pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Polecamy serwis: Koszty

Zakup usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży należy zaewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Pozostałe koszty poza wymienionymi w kolumnach 10 do 13 należy ewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zatem, w świetle cytowanych przepisów, jeżeli podatnik zakupił usługę transportową i posiada fakturę spełniającą wymogi określone w ustawie o podatku od towarów i usług, nie ma przeszkód aby wartość objętą fakturą zaliczyć do pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK