| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak ewidencjonować w kpir zakup używanych samochodów z zagranicy

Jak ewidencjonować w kpir zakup używanych samochodów z zagranicy

Zajmuję się sprzedażą używanych samochodów sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Jak prawidłowo ewidencjonować zakup tych aut w księdze przychodów i rozchodów? Jak wycenić wartość tych samochodów w remanencie?

Wydatki poniesione na opłacenie podatku akcyzowego od nabytych (sprowadzonych) samochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie kupna-sprzedaży samochodów stanowią element ceny zakupu, którą należy zaewidencjonować w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast pozostałe wydatki związane z zakupem samochodów tj. koszty związane z opłatą recyklingową, tłumaczeniem dokumentów oraz przeglądami technicznymi winny zostać ujęte w kolumnie 13 księgi.

Podatek akcyzowy należny od nabycia samochodów spoza terytorium Polski jest elementem ceny zakupu, zarówno w przypadku nabyć wewnątrzwspólnotowych jak i w przypadku importu z kraju z poza Unii Europejskiej.

Skoro podatek akcyzowy stanowi element ceny zakupu, to wartość ta musi być uwzględniona w wartości spisu z natury.

Zakup towarów musi być zaewidencjonowany w księdze przychodów i rozchodów niezwłocznie po ich otrzymaniu przez podatnika. W drodze wyjątku wpis może nastąpić później, ale nie później niż przed wystąpieniem takich zdarzeń, jak przekazanie do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Zatem momentem decydującym o jego zaewidencjonowaniu jest data otrzymania towaru, nie później jednak niż data przekazania do magazynu bądź sprzedaży.

W przypadku sprowadzania samochodu z zagranicy będzie to data sprowadzenia do kraju.

W przypadku, gdy zgłoszenie do opodatkowania podatkiem akcyzowym następuje po dacie sprowadzenia samochodu do kraju, a więc po dacie zaewidencjonowania jego zakupu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - w dacie zgłoszenia należy w księdze zaewidencjonować wartość zadeklarowanego podatku akcyzowego w kolumnie 10 „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” wraz ze stosowną informacją w uwagach, której pozycji zakupu dotyczy tak dokonany wpis.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów zwanego dalej „spisem z natury" (...).

Polecamy: serwis VAT

Stosownie do zapisu § 29 ust. 1 ww . rozporządzenia podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. 

Przepis powyższy określa wprost, jakie ceny należy uwzględnić wyceniając towary, materiały w sporządzonym remanencie i nie zawiera w tym względzie żadnych ograniczeń bądź wyłączeń.

Polecamy: serwis Koszty

Ponadto na potrzeby rozporządzenia zdefiniowano pojęcie towarów i tak w § 3 pkt 1 określono, że użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają: towary - towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby ... (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiającego do przerobu lub obróbki, z tym, że:
a. towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzetworzonym,
b. materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Grabowska

CFO - Omega Code

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »