| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym

Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym

Proszę o udzielenie informacji odnośnie ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w której kolumnie) zakupu materiałów zużytych przy świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych.

Definicja materiałów zawarta jest w § 3 rozporządzenia kpir W pkt 1 lit. b i c powołanego przepisu podana jest definicja materiałów, odrębnie podstawowych i pomocniczych:

  1.  materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi,
  2.  materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości.

Przeczytaj także: Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej - najczęstsze problemy

Natomiast z pkt. 10 „Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów” zwartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia wynika, że do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych wg cen zakupu przeznaczona jest kolumna 10.

Z powyższych definicji wynika zatem, że rozstrzygnięcie wątpliwości kiedy zakupiony materiał należy wpisywać do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zależy od tego, czy wykorzystywany przy świadczonej usłudze materiał spełnia przesłanki do uznania go za materiał podstawowy lub pomocniczy w rozumieniu powołanych przepisów rozporządzenia. Materiały zużywane przy świadczeniu usług fryzjersko-kosmetycznych nie spełniają wspomnianych przesłanek, winny być więc ewidencjonowane w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 

Polecamy serwis: Zakładam firmę - salon fryzjerski

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym
Gdzie zaksięgować materiały zużywane w salonie fryzjersko-kosmetycznym

PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK