| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Dowód sprzedaży waluty w kantorze a ewidencja w kpir

Dowód sprzedaży waluty w kantorze a ewidencja w kpir

Wyjeżdżając służbowo za granicę wymieniam waluty w kantorze. Czy dowód sprzedaży z kantoru może uznany być za dowód księgowy na podstawie którego dokonam rozliczenia różnic kursowych?

NIE. Gdy podatnik zakupuje walutę obcą w kantorze, a następnie reguluje płatności gotówką bez pośrednictwa banku nie występują różnice kursowe. Natomiast koszty związane z opłatą gotówkową (np. za autostrady w podróży służbowej) po przeliczeniu na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu, należy ująć w księdze przychodów i rozchodów w dniu ich faktycznego poniesienia (zapłaty).

Zapisów do księgi dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym.
Aby poniesione wydatki można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, muszą one być odpowiednio udokumentowane.

Polecamy serwis: Rynek Walutowy

Zastosowanie będą tu miały przepisy dotyczące dowodów księgowych zawarte w § 12 - 14 rozporządzenia kpir.

Zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia - dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała, dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych.

Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym.

Porównaj: Ewidencja kupna i sprzedaży wartości dewizowych w kpir

Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych połach dowodu lub załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.

Zatem dowodem na podstawie którego należy dokonać zapisów w księdze nie będzie dowód wymiany waluty.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK