| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Kiedy zapisywać wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Kiedy zapisywać wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Jeżeli podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w między czasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (lub też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona) - powinien dokonać jej wpisu w pkpir w dniu faktycznego otrzymania faktury.

Niejednokrotnie zdarza się, że prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca otrzymuje faktury potwierdzające dokonanie transakcji (np. faktury dotyczące czynszu, zużycia energii, wywozu śmieci, rozmów telefonicznych, ochrony obiektu itp.) kilka dni po ich wystawieniu, również za pośrednictwem poczty, często nawet w następnym miesiącu w stosunku do daty wystawienia faktury.

W związku z tym powstaje problem sposobu ich ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zgodnie z datą ich wystawienia czy też zgodnie z datą ich otrzymania orz jak należy postąpić z fakturami otrzymanymi po terminie umożliwiającym ich prawidłowe zaksięgowanie (tj. po 20-tym dniu następnego miesiąca).

Polecamy: serwis Koszty

Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Wobec tego co do zasady momentem ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie data jego poniesienia, czyli data wystawienia faktury.

Zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zapisów dotyczących pozostałych wydatków (tzn. nie dotyczących określonych w ust. 1 § 17 zakupów materiałów podstawowych oraz towarów handlowych) dokonuje się, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

W sytuacji więc gdy podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w między czasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona, powinien dokonać jej wpisu w dniu faktycznego otrzymania faktury.

W takiej sytuacji podatnik może w kolumnie „Data zdarzenia gospodarczego” wpisać datę wystawienia faktury a w kolumnie „Uwagi” adnotację wyjaśniającą przyczynę takiego niechronologicznego zapisu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK