| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego

Jakie są konsekwencje spisu z natury dokonanego w trakcie roku podatkowego

Skutkiem dokonanego w ciągu roku remanentu jest ustalenie dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT – czyli z uwzględnieniem różnic remanentowych.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów obowiązany jest do przestrzegania zasad wynikających z rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą sporządzania spisu z natury zawartą w § 27 rozporządzenia podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego spisem z natury, w następujących sytuacjach:
- na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także
- w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub
- likwidacji działalności.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Ponadto spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

Zawarte w rozporządzeniu przepisy dają podatnikowi możliwość sporządzenia z własnej inicjatywy spisu z natury, wpisania go do księgi przychodów i rozchodów i tym samym ustalenia dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych (zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy o PIT dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania).

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Należy jednak pamiętać, że o sporządzeniu spisu z natury w innych terminach niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, należy zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu. Obowiązek taki wynika z § 28 ust. 4 rozporządzenia.

Tak więc należy stwierdzić, że na podstawie obowiązujących przepisów podatnik może sporządzić w ciągu roku remanent. Konsekwencją tego będzie ustalenie dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT, tzn. z uwzględnieniem różnic remanentowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK