| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu

Czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu

Podatnik nie ma obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego.

Na podstawie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) – spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów podatnik ma obowiązek sporządzić w następujących sytuacjach:

- na dzień 1 stycznia,

- na koniec każdego roku podatkowego,

- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,

- w razie zmiany proporcji udziałów wspólników,

- w razie likwidacji działalności,

- gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie. Przepisy rozporządzenia określają dokładnie (§ 28 ust. 2 i 3) co powinien zawierać prawidłowo sporządzony spis z natury.

Stosownie do § 29 ust. 6 rozporządzenia – wyceny remanentu należy dokonać najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.

Spis z natury w każdym przypadku należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według poszczególnych rodzajów jego składników albo w jednej pozycji (sumie) pod warunkiem, że na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników.

Zestawienie to przechowuje się łącznie z księgą (§ 29 ust. 5 rozporządzenia). 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Jednakże należy podkreślić, że żaden przepis rozporządzenia dotyczący przeprowadzenia remanentu nie nakłada na podatnika obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego w jakiejkolwiek formie.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »