| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

Jak rozliczyć zakup materiałów, które uległy zniszczeniu (PKPiR)?

W sytuacji gdy materiały uległy zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych w pierwszej kolejności należy sporządzić protokół z uwagi na sytuację, iż materiały uległy zniszczeniu. Następnie należy wystornować kwotę zniszczonych materiałów z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać ją do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki". Nie ma obowiązku korygowania odliczonego VAT.

W takiej sytuacji należy oszacować kwotę straty, wartość zniszczonych materiałów. Strata musi zostać właściwie udokumentowana, najlepiej w formie protokołu poniesionych strat. Protokół powinien zawierać informacje o zdarzeniu powodującym stratę, spis rzeczy, których ona dotyczy, a także wielkość straty.

Przykład:

PROTOKÓŁ PONIESIONYCH STRAT

Dnia 10.10.2011r. na skutek zdarzenia losowego (np. zalania) nastąpiło zniszczenie materiałów zakupionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zniszczone materiały nie nadają się już do użytku. Zniszczeniu uległy następujące materiały:

LP

NAZWA

ILOŚĆ

CENA ZAKUPU NETTO W ZŁ

WARTOŚĆ NETTO W ZŁ

1

Materiał 1

50szt

10,00

500,00

2

Materiał 2

25kg

12,00

300,00

RAZEM:

800,00

Łącznie kwota zniszczonych materiałów: 800,00zł

Słownie: osiemset złotych 00/100

Następnie na podstawie protokołu należy ująć ze znakiem "-" lub na czerwono oszacowaną kwotę zniszczonego materiału z kolumny 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i wpisać do kolumny 13 pkpir "Pozostałe wydatki".

W PKPiR będzie wyglądało to następująco:

Lp

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu

Pozostałe wydatki

Razem wydatki

1

2

3

6

10

13

14

5

03.10.2011

FV58/10/11

Zakup materiałów

800,00

800,00

9

10.10.2011

Protokół

Storno

-800,00

-800,00

10

10.10.2011

Protokół

Zniszczone materiały

800,00

800,00

Jeżeli chodzi o odliczony przez VAT z faktur za zakup zniszczonych materiałów, to nie ma obowiązku jego korygowania. Zakup został dokonany w celach prowadzonej działalności gospodarczej i dotyczył sprzedaży opodatkowanej VAT. W związku z tym w momencie dokonywania odliczenia zostały spełnione warunki określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Na brak konieczności korygowania VAT odliczonego od nabytego towaru lub materiału, który uległ zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego, wskazują również organy podatkowe.

Polecamy: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

W interpretacji indywidualnej z 10 marca 2009 r., nr ILPP2/443-1138/08-4/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że: Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież lub zniszczenie towaru, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru. Należy zaznaczyć, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego winien być przez podatnika należycie udokumentowany.

Polecamy: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »