| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Jak rozliczyć w kpir usługi adwokackie na zlecenie sądu

Jak rozliczyć w kpir usługi adwokackie na zlecenie sądu

Pytanie: Czy adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu powinien wpisywać do księgi przychodów i rozchodów faktury VAT, wystawiane Sądom za te usługi?

NIE. Przychody adwokatów z tytułu świadczenia pomocy prawnej na zlecenie sądu, należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem obrony z urzędu świadczone przez adwokatów nie zaliczają się do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą taka działalność, z której przychody są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Polecamy: Ustawa VAT

Zgodnie z art. 24a ust. 1 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w księdze przychodów i rozchodów powinny być ewidencjonowane tylko przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Toteż przychody za pomoc prawną z urzędu nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wszystkie przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, muszą być księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, co jest warunkiem rzetelności prowadzenia tej księgi. Dotyczy to wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednak przychody za obrony z urzędu ustawodawca sklasyfikował jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i dlatego nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 lutego 2006 r. PBI-2/4117/IS/IN-4/05/MM

Przeczytaj też: Nierzetelność pkpir - fiskus twierdzi, że nie było transakcji

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »