| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Jak ująć karę umowną w pkpir

Jak ująć karę umowną w pkpir

Zleciłem wykonanie usługi budowlanej. Ponieważ wykonawca znacznie się opóźnił, otrzymałem od niego karę umowną. Czy otrzymana kara jest moim przychodem z działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to jak mam ją ująć w pkpir?

RADA

Otrzymana kara umowna jest dla Pana przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Należy ją wpisać w kolumnie 8 pkpir w dacie otrzymania. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Otrzymana przez Pana kara umowna stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 4 updof). Przychód ten powstał w momencie otrzymania przez Pana tej kary. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 17 października 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-750/13/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:

(...) kara umowna będzie stanowiła przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Datą powstania przychodu należnego z powyższego tytułu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dzień otrzymania zapłaty przez Wnioskodawcę. W konsekwencji samo wystawienie noty obciążeniowej, dot. nałożonej kary umownej, nie powoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany w wyniku otrzymania kary umownej podlegał będzie opodatkowaniu, stosownie do stosowanej przez Wnioskodawcę formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc tzw. „podatkiem liniowym”.

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

Przychód z tytułu otrzymanej przez Pana kary umownej należy zaewidencjonować w kolumnie 8 pkpir „Pozostałe przychody”.

PRZYKŁAD

2 marca 2016 r. podatnik otrzymał karę umowną od wykonawcy usługi budowlanej. Wykonawca spóźnił się o dwa miesiące z wykonaniem usługi w zakresie przebudowy jednego ze sklepów podatnika. Kwota kary wynosi 3000 zł. Kwotę tę podatnik ujmuje w kolumnie 8 pkpir w dacie jej otrzymania, tj. 2 marca 2016 r. Podstawą wpisu jest potwierdzenie przelewu. Ponadto podatnik powinien posiadać umowę o wykonanie usług budowlanych, z której wynika otrzymana kara.

Jak wykazać w kpir dzierżawę środka trwałego

Zapis w pkpir

Lp.

Data zdarzenia
gospodarczego

Nr dowodu
księgowego

Opis zdarzenia
gospodarczego

Pozostałe
przychody

Przychody
razem (7+8)

gr

gr

1

2

3

6

8

9

121

2.03.2016

Wyciąg bankowy

Otrzymana kara umowna

3000

00

3000

00

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1992

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK