REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat

Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat /Fot. Fotolia
Szkocka spółka SLP, czyli metoda optymalizacji podatkowej znana od ponad 100 lat /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak mówi popularna maksyma pewne są tylko śmierć i podatki. Benjamin Franklin wypowiadając te słowa miał sporo racji, jednak gdyby żył dzisiaj i odwiedził dobrego doradcę podatkowego, szybko zmieniłby zdanie. W poniższym artykule pokażemy, jak firmy na całym świecie redukują podatek dochodowy prawie do zera procent. Brzmi niesamowicie? Czytaj dalej.

Autopromocja

SLP, to skrót od Scottish Limited Partnership czyli w dosłownym tłumaczeniu szkockiej spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością. W polskim prawie nie ma jej odpowiednika, jednak kusząc się o porównanie najbliżej jest jej do spółki komandytowej, lecz zarówno komandytariusz i komplementariusz musieliby być zarejestrowani poza granicami RP, najlepiej w krajach o bardzo korzystnych systemach podatkowych. O ile polskie prawo jest wobec takiego zabiegu bezwzględne i najpewniej objęłoby dochód zagranicznych partnerów podatkiem u źródła, o tyle szkockie ustawodawstwo nie jest na tyle restrykcyjne.

Spółka SLP musi posiadać co najmniej dwóch partnerów w postaci osób fizycznych lub prawnych (firm). Jako, że spółka SLP nie jest płatnikiem podatku dochodowego najlepiej jako partnerów osadzić spółki zarejestrowane w brytyjskich terytoriach zamorskich, jak BVI czy Wyspy Marshalla, które dla Korony Brytyjskiej nie są rajami podatkowymi i nie stanowią szkodliwej konkurencji podatkowej. Pierwszy krok do stworzenia firmy, która nie zapłaci podatku został tym samym przedstawiony, jest nim wybór dwóch spółek offshore jako partnerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największą popularnością cieszą się takie państwa jak BVI, Wyspy Marshalla, Seszele, Panama, Hong Kong czy St. Vincent and Grenadines. Jednak brytyjskie prawo daje sporą dowolność i tak na prawdę inwestor ma do wyboru blisko pięćdziesiąt krajów gdzie może założyć swoje dwie spółki, które stworzą finalnie szkocką spółkę SLP.

Rejestracja spółki SLP jest prosta, ale wymaga spełnienia kilku ważnych punktów. Inwestor będzie potrzebował po pierwsze adresu rejestracyjnego dla firmy na terenie Szkocji, wszystko celem zapewnienie spółce brytyjskiej rezydencji podatkowej, która umożliwi jej wygodne rozliczenia z partnerami na terenie Unii Europejskiej oraz uzyskanie numeru VAT-EU. Po drugie przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, takich jak ważny paszport lub dowód osobisty, a po trzecie potwierdzenia miejsca zamieszkania w postaci rachunku za media nie starszego niż trzy miesiące, lecz ten ostatni dokument wymagany jest nie tyle do samej rejestracji firmy lecz późniejszego otwarcia rachunku bankowego w Szkocji. Warto zatem od razu zatroszczyć się o stosowny dokument.

Warto zauważyć, że spółka SLP jest transparentna podatkowo, co oznacza, że nie znajduje się na żadnej czarnej liście zarówno polskich, brytyjskich oraz innych urzędów skarbowych. O transparencji podatkowej świadczy fakt posiadania certyfikatu rezydencji oraz coroczne raporty składane do szkockiego urzędu skarbowego. Złożenie raportu finansowego nie jest tożsame z powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego, chyba że zysk zostanie osiągnięty na terenie Wielkiej Brytanii. Wtedy z części dochodu przypadającej na Wyspy Brytyjskie podatek musi zostać naliczony i zapłacony. Dlatego też rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorców planujących zyski z działalności osiągnięte poza Wielką Brytanią.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przedstawione rozwiązanie działa w brytyjskim prawie od blisko stu lat i od tylu wykorzystywane jest z korzyścią przez biznesmenów na całym świecie. Dziś tego typu firm zarejestrowanych jest w Szkocji ponad pięćdziesiąt tysięcy, co dowodzi, iż powyższa struktura jest powszechnie akceptowana przez urzędy i całkowicie bezpieczna.

Szkocja spółka SLP może posiadać rachunek bankowy w dowolnym banku na świecie i doradza się, aby otwierała je w takim kraju, który spełnia oczekiwania i założenia biznesowe jej właścicieli. Do takowych można zaliczyć łatwość rozliczania się z klientami i kontrahentami, bezpieczeństwo pieniędzy czy poufność danych właścicieli rachunku.


Ciekawym tematem wydaje się otwarcie rachunków bankowych dla partnerów szkockiej spółki SLP, czyli spółek offshore’owych. Tutaj doradza się otwarcie konta w jednym z banków z ofertą dedykowaną dla spółek tego typu, które umożliwiają otwarcie rachunku bez fizycznej obecności właściciela oraz obsługę w języku angielskim. Wbrew obiegowym opiniom o bezpieczeństwie kont w bankach offshore np. na Karaibach wiele z nich znajduje się w rękach amerykańskich czy brytyjskich inwestorów często również banków, jak np. Barclay’s, co oznacza, że ich depozyty są bezpieczne, a dodatkowo zapewniają inwestorom wysoki poziom poufności. Wiele z banków zagranicznych nie ma podpisanych umów wynikających z ustaleń OECD, co oznacza, że nie wysyłają raportów o stanie konta i właścicielach do ich rodzimych urzędów skarbowych.

Szkocja spółka SLP jest bardzo popularna wśród inwestorów z Europy Wschodniej w szczególności Rosji i Ukrainy oraz Azji i USA. W związku z renomą spółki SLP, bezpieczeństwem rozwiązania i popularnością polscy przedsiębiorcy również coraz częściej kierują swój wzrok właśnie w stronę Szkocji celem redukcji obciążeń podatkowych.

Dziś zakładanie firm zarabiających w Internecie, transporcie międzynarodowych, frachcie, zarządzaniu własnością intelektualną, spółek holdingowych i dowolnych, które posiadają klientów poza krajem swojej rezydencji podatkowej czyli Wielkiej Brytanii, odsuwa inwestorów od szablonowych rozwiązań typu spółka z o.o. na terenie RP, lub GmBH na terenie Niemiec, gdyż implikują u nich już na starcie perspektywę wysokich podatków od 19% w Polsce (nie licząc podwójnego opodatkowania właścicieli, wtedy podatek wynosi około 34%), do nawet 40% we Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Wielka Brytania od lat słynie z rozwiązań finansowych i podatkowych wspomagających biznes i napędzających gospodarkę. Spółki SLP rejestrowane w Szkocji posiadają prestiżowy, brytyjski rodowód nadając firmom wiarygodności, a co najważniejsze zapewniając inwestorom bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.

Wśród wielu dostępnych metod szeroko pojętej optymalizacji podatkowej warto wziąć ją pod uwagę ze względu na blisko stuletnią historię i urzędy, które traktują je jako powszechną formę prowadzenia biznesu.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA