REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi chcą ustalenia granic dozwolonej optymalizacji

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami - wynika z Debaty Oksfordzkiej z udziałem doradców podatkowych, biegłych rewidentów i administracji skarbowej
Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami - wynika z Debaty Oksfordzkiej z udziałem doradców podatkowych, biegłych rewidentów i administracji skarbowej

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy podatkowi chcą mieć aktywny udział w tworzeniu dobrego, jasnego prawa dla przedsiębiorców, dlatego m.ni. postulują określenie granic dozwolonej optymalizacji, aby poprawić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. – Planujemy przeprowadzić konsultacje w zakresie granic optymalizacji po to, żeby wydać wytyczne w tej kwestii – zapowiada Ministerstwo Finansów, wsłuchując się w głos samorządu doradców podatkowych.

Autopromocja

„Chcemy mieć aktywny udział w procesie tworzenia dobrego, jasnego prawa dla przedsiębiorców. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa biznesu jest określenie gdzie kończy się dozwolona optymalizacja” – stwierdził prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych podczas konferencji pt. „Granice optymalizacji”, która odbyła się 9 maja 2018 r. w Łodzi.

„Doradcy podatkowi stoją na straży praw podatników do zapłaty prawidłowej kwoty podatku, ani większej, ani mniejszej. A prawem podatnika jest korzystanie z wszelkich regulacji pozwalających na wybór form i zasad opodatkowania, nawet gdy prowadzi to do zapłaty niższego podatku” – podkreślił prof. Adam Mariański. Teza ta eksponowana była przez wielu uczestników konferencji.

Konferencję współorganizowały Łódzki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi.

„Konferencja” poświęcona debacie na temat tego ważnego dla przedsiębiorców zagadnienia jest próbą nagłośnienia rangi problemu, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli resortu finansów, dwóch samorządów, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i świata nauki do debaty, aby pomóc biznesowi” – podkreślił prof. Adam Mariański.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„To nasz wkład w wyjaśnianie granic optymalizacji podatkowej i uświadomienie ustawodawcy, że doradcy podatkowi są przeciwni agresywnej optymalizacji, ale popierają korzystanie przez przedsiębiorców z możliwości obniżania obciążeń podatkowych wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami. Przedsiębiorca powinien mieć wybór w granicach dozwolonych prawem” – stwierdził Przewodniczący KRDP.

Konferencja ta, przy udziale ekspertów z zakresu prawa podatkowego oraz praktyków z grona doradców podatkowych i biegłych rewidentów, miała na celu omówienie zagadnień z zakresu praktyki stosowania prawa podatkowego, szczególnie w zakresie efektywnej optymalizacji i planowania podatkowego.

Ważnym elementem konferencji była debata oksfordzka, podczas której ścierały się poglądy zwolenników i przeciwników tezy, że obciążenia podatkowe należy obniżać wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami. W debacie wzięli udział eksperci, a także osoby pełniące wysokie funkcje w organach obu samorządów zawodowych.

Ciekawa formuła debaty pozwoliła na przeprowadzenie sondażu wśród uczestników konferencji. Przed debatą zagłosowali oni za lub przeciw tezie „Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi nie zabronionymi prawem sposobami”. 76 osób było za ta tezą a 28 przeciw.

Zwolennikami postawionej tezy w debacie byli: prof. Adam Mariański, dr Michał Wilk, dr Andrzej Dmowski i red. Marek Krzciuk. Wśród oponentów tezy znaleźli się: prof. Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Burnos (Prezes KRBR), dr Maciej Berek i red. Krzysztof Różycki.

Podczas debaty prof. Adam Mariański stawiał pytanie czy system podatkowy jest sprawiedliwy i czy sprawiedliwie redystrybuuje dochody budżetowe?

„Podatek jest ograniczeniem naszej własności i wolności” – stwierdził prof. Mariański. Jego zdaniem teza debaty nie budzi najmniejszej wątpliwości, ale ustawodawca przesądził, że klauzula o unikaniu opodatkowania wyłącza tę tezę.

„Coraz częściej obserwuję brak świadomości, że podatki są podstawą umowy społecznej między społeczeństwem a państwem” – ripostowała prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes PTE.

Padło pytanie czy jeżeli państwo źle dystrybuuje według podatnika te dochody to czy podatnikowi przysługuje prawo wypowiedzenia tej umowy społecznej.

„To niemożliwe! Doprowadziłoby to do nieprawdopodobnego chaosu. Ocenić państwo podatnicy mogą przy urnach wyborczych” – podkreślała prof. Mączyńska.

"Efektywność  naszego systemu podatkowego jest jednak skrajnie niezadawalająca” – podkreślała prof. Mączyńska.

Zwolennicy tezy przedstawiali szereg argumentów na jej poparcie a jej przeciwnicy kontrargumentowali. Jednak większość podkreślała, że granice optymalizacji powinno wyznaczać prawo.

Po debacie wynik głosowania nieco się zmienił: 72 głosy za tezą a 41 przeciw.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych wykładów i wystąpień.

„Dochody podatkowe pozwalają państwu sfinansować ok. 86 proc. wydatków” – stwierdził dr Maciej Berek, dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Najwyższej Izby Kontroli. „W latach 2012-2015 nastąpił wyraźny spadek skuteczności poboru podatków przez państwo” - podkreślił dr Maciej Berek. Poinformował on, że NIK uruchamia kontrolę w zakresie optymalizacji w podatku CIT. Dodał, że w zakresie VAT np. w 2016 r. wykryto, że wystawiono ponad 420 tys. pustych faktur na ponad 103 miliardy zł.

„To nie jest tak, że zasada swobody umów określona w kodeksie cywilnym ma wyższość nad regułą klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania. I ten fakt doradcy podatkowi muszą uświadamiać swoim klientom” – podkreślał Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów.

„Planujemy przeprowadzić konsultacje w zakresie granic optymalizacji po to, żeby wydać wytyczne w tej kwestii” – zapowiedział Filip Świtała podczas konferencji.

Konferencję można zatem uznać za niezwykle udaną. Zapowiedź MF wskazuje na to, że głos samorządów został wysłuchany.

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA