REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi chcą ustalenia granic dozwolonej optymalizacji

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami - wynika z Debaty Oksfordzkiej z udziałem doradców podatkowych, biegłych rewidentów i administracji skarbowej
Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami - wynika z Debaty Oksfordzkiej z udziałem doradców podatkowych, biegłych rewidentów i administracji skarbowej

REKLAMA

REKLAMA

Doradcy podatkowi chcą mieć aktywny udział w tworzeniu dobrego, jasnego prawa dla przedsiębiorców, dlatego m.ni. postulują określenie granic dozwolonej optymalizacji, aby poprawić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. – Planujemy przeprowadzić konsultacje w zakresie granic optymalizacji po to, żeby wydać wytyczne w tej kwestii – zapowiada Ministerstwo Finansów, wsłuchując się w głos samorządu doradców podatkowych.

Autopromocja

„Chcemy mieć aktywny udział w procesie tworzenia dobrego, jasnego prawa dla przedsiębiorców. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa biznesu jest określenie gdzie kończy się dozwolona optymalizacja” – stwierdził prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych podczas konferencji pt. „Granice optymalizacji”, która odbyła się 9 maja 2018 r. w Łodzi.

„Doradcy podatkowi stoją na straży praw podatników do zapłaty prawidłowej kwoty podatku, ani większej, ani mniejszej. A prawem podatnika jest korzystanie z wszelkich regulacji pozwalających na wybór form i zasad opodatkowania, nawet gdy prowadzi to do zapłaty niższego podatku” – podkreślił prof. Adam Mariański. Teza ta eksponowana była przez wielu uczestników konferencji.

Konferencję współorganizowały Łódzki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi.

„Konferencja” poświęcona debacie na temat tego ważnego dla przedsiębiorców zagadnienia jest próbą nagłośnienia rangi problemu, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli resortu finansów, dwóch samorządów, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i świata nauki do debaty, aby pomóc biznesowi” – podkreślił prof. Adam Mariański.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„To nasz wkład w wyjaśnianie granic optymalizacji podatkowej i uświadomienie ustawodawcy, że doradcy podatkowi są przeciwni agresywnej optymalizacji, ale popierają korzystanie przez przedsiębiorców z możliwości obniżania obciążeń podatkowych wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami. Przedsiębiorca powinien mieć wybór w granicach dozwolonych prawem” – stwierdził Przewodniczący KRDP.

Konferencja ta, przy udziale ekspertów z zakresu prawa podatkowego oraz praktyków z grona doradców podatkowych i biegłych rewidentów, miała na celu omówienie zagadnień z zakresu praktyki stosowania prawa podatkowego, szczególnie w zakresie efektywnej optymalizacji i planowania podatkowego.

Ważnym elementem konferencji była debata oksfordzka, podczas której ścierały się poglądy zwolenników i przeciwników tezy, że obciążenia podatkowe należy obniżać wszelkimi niezabronionymi prawem sposobami. W debacie wzięli udział eksperci, a także osoby pełniące wysokie funkcje w organach obu samorządów zawodowych.

Ciekawa formuła debaty pozwoliła na przeprowadzenie sondażu wśród uczestników konferencji. Przed debatą zagłosowali oni za lub przeciw tezie „Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi nie zabronionymi prawem sposobami”. 76 osób było za ta tezą a 28 przeciw.

Zwolennikami postawionej tezy w debacie byli: prof. Adam Mariański, dr Michał Wilk, dr Andrzej Dmowski i red. Marek Krzciuk. Wśród oponentów tezy znaleźli się: prof. Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Burnos (Prezes KRBR), dr Maciej Berek i red. Krzysztof Różycki.

Podczas debaty prof. Adam Mariański stawiał pytanie czy system podatkowy jest sprawiedliwy i czy sprawiedliwie redystrybuuje dochody budżetowe?

„Podatek jest ograniczeniem naszej własności i wolności” – stwierdził prof. Mariański. Jego zdaniem teza debaty nie budzi najmniejszej wątpliwości, ale ustawodawca przesądził, że klauzula o unikaniu opodatkowania wyłącza tę tezę.

„Coraz częściej obserwuję brak świadomości, że podatki są podstawą umowy społecznej między społeczeństwem a państwem” – ripostowała prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes PTE.

Padło pytanie czy jeżeli państwo źle dystrybuuje według podatnika te dochody to czy podatnikowi przysługuje prawo wypowiedzenia tej umowy społecznej.

„To niemożliwe! Doprowadziłoby to do nieprawdopodobnego chaosu. Ocenić państwo podatnicy mogą przy urnach wyborczych” – podkreślała prof. Mączyńska.

"Efektywność  naszego systemu podatkowego jest jednak skrajnie niezadawalająca” – podkreślała prof. Mączyńska.

Zwolennicy tezy przedstawiali szereg argumentów na jej poparcie a jej przeciwnicy kontrargumentowali. Jednak większość podkreślała, że granice optymalizacji powinno wyznaczać prawo.

Po debacie wynik głosowania nieco się zmienił: 72 głosy za tezą a 41 przeciw.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych wykładów i wystąpień.

„Dochody podatkowe pozwalają państwu sfinansować ok. 86 proc. wydatków” – stwierdził dr Maciej Berek, dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów Najwyższej Izby Kontroli. „W latach 2012-2015 nastąpił wyraźny spadek skuteczności poboru podatków przez państwo” - podkreślił dr Maciej Berek. Poinformował on, że NIK uruchamia kontrolę w zakresie optymalizacji w podatku CIT. Dodał, że w zakresie VAT np. w 2016 r. wykryto, że wystawiono ponad 420 tys. pustych faktur na ponad 103 miliardy zł.

„To nie jest tak, że zasada swobody umów określona w kodeksie cywilnym ma wyższość nad regułą klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania. I ten fakt doradcy podatkowi muszą uświadamiać swoim klientom” – podkreślał Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów.

„Planujemy przeprowadzić konsultacje w zakresie granic optymalizacji po to, żeby wydać wytyczne w tej kwestii” – zapowiedział Filip Świtała podczas konferencji.

Konferencję można zatem uznać za niezwykle udaną. Zapowiedź MF wskazuje na to, że głos samorządów został wysłuchany.

Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA