| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

W najnowszej wersji rządowego projektu „kompleksowej” nowelizacji Ordynacji podatkowej powtórzono – choć w nieco złagodzonej formie – chyba największy nonsens (idiotyzm?) podatkowy ostatnich lat: otóż każdy podatnik, który złoży korektę deklaracji po pół roku od powstania zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić 150% stawki odsetek za zwłokę od ujawnionych w ten sposób zaległości podatkowych.

Można się domyślać, że doszli oni do wniosku, że nie ma się czym chwalić. Jest rzeczą powszechnie znaną, że związki tego biznesu z liberałami zdecydowały o kształcie systemu podatkowego tych lat i były jedną z przyczyn utraty ponad 160 mld zł dochodów budżetowych. Również w czasie kampanii wyborczej przedstawiciele tego biznesu jednoznacznie opowiedzieli się przeciw Andrzejowi Dudzie, poparli jego kontrkandydata, a propozycje podatkowe przyszłego Prezydenta Elekta nazwali niewybrednie jako np. „księżycowe”. Widmo przegranej w jesiennej kampanii wyborczej tych, z którymi związali swoje interesy, budzi przerażenie, bo bez ścisłych kontaktów z władzą o dotychczasowych dochodach tego biznesu można raz na zawsze zapomnieć. Przecież nasz kraj prywatnie nazywany jest „lupanarem podatkowym”, bo tu każdą ustawę da się załatwić. Czy uda się im przejść na drugą stronę i zachować swoje wpływy? A czy ktoś dziś wie, kto jest ową „druga stroną”? Przecież związki z tym biznesem będą dla każdego kandydata do parlamentu pocałunkiem śmierci.

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK