| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Zmiany w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2016 r.

Rządowa nowelizacja Ordynacji podatkowej zakłada m.in. wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym, zwiększenie rozpiętości stawek odsetek za zwłokę oraz wyznaczenie jednego wiodącego urzędu do postępowania w sprawach powiązanych podmiotów. Nowe regulacje w większości wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza pełnomocnictwo ogólne do reprezentacji we wszystkich sprawach podatkowych. Pełnomocnictwo ogólne będzie należało złożyć elektronicznie do centralnego rejestru i nie będzie ono podlegać opłacie skarbowej. Pełnomocnictwo szczegółowe (papierowe lub elektroniczne), dotyczące tylko jednej sprawy, będzie nadal obowiązywało.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Zwiększenie rozpiętości stawek odsetek za zwłokę

Nowela przewiduje rozwiązania, które mają zachęcić podatników do samodzielnego korygowania błędów w deklaracjach, w przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego, bez oczekiwania na działanie organu podatkowego. Nastąpi to poprzez zmniejszenie wysokości obniżonej stawki odsetek za zwłokę do wysokości 50% stawki podstawowej.

Rada Dialogu Społecznego zamiast komisji trójstronnej

Jednocześnie, jeśli urząd skarbowy wykryje poważne błędy w zakresie rozliczania VAT i akcyzy, organ podatkowy będzie mógł podwyższyć stawkę odsetek za zwłokę od zaległości do 150% stawki podstawowej. Chodzi tu o zwalczanie unikania opodatkowania i oszustw podatkowych.

Zmiany w zakresie interpretacji podatkowych

Nowelizacja umożliwia wydanie interpretacji indywidualnej na wniosek dwóch lub więcej zainteresowanych, których dotyczy ten sam stan faktyczny lub którzy mają uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym.

Jeśli w sprawie została wydana interpretacja ogólna, wówczas w razie wystąpienia przez podatnika z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej samej kwestii, nastąpi tylko potwierdzenie w danej sprawie interpretacji ogólnej.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Ochrona wynikająca z zastosowania się do interpretacji podatkowej ma przysługiwać także podmiotowi, który realizuje zamówienie w ramach zamówienia publicznego.

Wyznaczanie jednego urzędu do postępowania w sprawach podmiotów powiązanych

Wyznaczenie jednego urzędu do prowadzenia spraw podmiotów powiązanych ma się przyczynić do przyspieszenia kontroli podatkowych oraz postępowań podatkowych w sprawach powiązanych podmiotów, objętych właściwością miejscową różnych urzędów, a także służyć zwalczaniu zorganizowanej przestępczości gospodarczej. Przepisy dotyczące jednego wiodącego urzędu będą stosowane przykładowo w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego.

Pozostałe zmiany

W myśl zaproponowanych zmian, organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawie praw i obowiązków podatnika (płatnika, inkasenta), przejętych przez następcę prawnego, będzie organ podatkowy właściwy dla następcy prawnego.

Co powinno znaleźć się w nowej Ordynacji podatkowej?

Zawarte w Ordynacji podatkowej określenie „rok podatkowy” będzie zastąpione określeniem „okres rozliczeniowy”, co ma na celu dostosowanie do okresu rozliczenia zaliczek w podatku od towarów i usług (kwartał).

Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK