| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Jakie dane objęte są tajemnicą skarbową?

Jakie dane objęte są tajemnicą skarbową?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami tajemnicą skarbową objęte są m.in. indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów. Rząd planuje zmiany w tych przepisach w odniesieniu do podatników, którzy nie wypełniają swoich zobowiązań podatkowych wobec fiskusa.

Wyłączenie stosowania niektórych przepisów o tajemnicy skarbowej

Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, który w dniu 12 września został przyjęty przez Radę Ministrów. Propozycja zakłada zmianę brzmienia art. 293 § 3 Ordynacji podatkowej w zakresie wyłączenia stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej w odniesieniu do udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o:

- niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, do których składania są zobowiązani podatnicy na podstawie przepisów ustaw podatkowych;

- braku ujęcia przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;

- braku zapłaty podatku wynikającego z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.

Podmiotem uprawnionym do ubiegania się o wydanie informacji o podatniku będzie mógł być każdy, kto jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i jednocześnie uczestniczy w dostawie tego samego towaru lub usługi, albo ma zamiar zostać kontrahentem podatnika.

Jak uzasadnia projektodawca wprowadzenie tych nowych regulacji ma celu w szczególności ochronę podatników przed poniesieniem konsekwencji działalności nieuczciwych kontrahentów, wprowadzenie procedury rzetelnej oceny potencjalnych kontrahentów oraz umożliwienie przeprowadzenia przez podatnika odpowiedniej weryfikacji dokumentów (deklaracji podatkowych) przyszłych kontrahentów.

W kontekście tych nadchodzących zmian warto uzmysłowić sobie jak obecnie uregulowane są kwestie dotyczące tajemnicy skarbowej. Jakie dane są objęte tajemnicą i jakie podmioty są obowiązane do przestrzegania tajemnicy skarbowej?

Dane objęte tajemnicą skarbową

W świetle obowiązujących regulacji (art. 293 Ordynacji podatkowej) dane objęte tajemnicą skarbową obejmują indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów.

Zasada ta ma zastosowanie również do danych zawartych w:

1) informacjach podatkowych przekazywanych organom podatkowym przez podmioty inne niż podatnik, płatnik lub inkasent;

2) aktach dokumentujących czynności sprawdzające;

3) aktach postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz aktach postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe;

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

4) dokumentacji rachunkowej organu podatkowego;

5) informacjach uzyskanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej z banków oraz z innych źródeł niż wymienione w punkcie pierwszym;

6) informacjach uzyskanych w toku postępowania w sprawie zawarcia porozumień, o których mowa w dziale IIa Ordynacji podatkowej;

7) aktach dokumentujących kontrolę, o której mowa w rozdziale 9 działu III ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (Dz. U. poz. 648).

W związku z tym należy zauważyć, że na podstawie obowiązujących przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących tajemnicy skarbowej nie ma możliwości udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą danych umożliwiających ocenę jego kontrahenta albo potencjalnego kontrahenta w zakresie rzetelności deklarowanej sytuacji podatkowej. Projektowana nowelizacja ma to zmienić. Modyfikacji ulegną zapisy wymienione w punkcie trzecim, w efekcie spod tajemnicy skarbowej zostaną wyłączone dane podatników, którzy m.in. nie złożyli deklaracji podatkowej lub zalegają z płatnością podatków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK