| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > PCC od umowy zawartej przez szkołę

PCC od umowy zawartej przez szkołę

Szkoła wyższa, będąca podatnikiem VAT, zawarła z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę na zakup używanego mikroskopu. Sprzęt ten, o wartości przekraczającej 1000 zł, będzie służył do celów dydaktycznych, a także będzie wykorzystany na potrzeby naukowe. Czy umowa taka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Nie, w tym przypadku znajdzie zastosowanie wyłączenie od podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC).

Umowa sprzedaży zasadniczo podlega opodatkowaniu PCC. Jednak w określonych przypadkach niektóre czynności cywilnoprawne będą wyłączone z opodatkowania.

Wyłączeniem takim objęto m.in. czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia (art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Podstawowymi zadaniami uczelni wyższych są m.in.:

• kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej,

• prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych,

• kształcenie i promowanie kadr naukowych,

• kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy,

• stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów.

W związku z tym, że wspomniana w pytaniu umowa sprzedaży, polegająca na nabyciu rzeczy służącej celom dydaktycznym, została zawarta w sprawach nauki, czynność ta nie podlega PCC.

Co prawda zwolnieniem przedmiotowym od PCC została objęta m.in. sprzedaż rzeczy ruchomych, ale tylko wówczas, gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. W tym jednak przypadku wspomniana w pytaniu sprzedaż została w ogóle wyłączona od PCC, w związku z czym nie ma potrzeby rozpatrywania warunków zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120)

• Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 68, poz. 584)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »