| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Czy zwrot nakładów osobie fizycznej podlega opodatkowaniu pcc

Czy zwrot nakładów osobie fizycznej podlega opodatkowaniu pcc

Na podstawie zawartej umowy spółka dokonuje zwrotu nakładów na wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej poniesionych przez osobę fizyczną (najemcę). Czy przeniesienie prawa własności przedmiotu umowy na rzecz spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Użyty zwrot: (...) jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z VAT - oznacza, że w każdym konkretnym przypadku należy ustalić, czy dana czynność powoduje powstanie obowiązku w VAT w stosunku do jednej ze stron danej czynności. Sprzedaż nakładów będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli przyjmiemy założenie, że sprzedający nakłady (najemca) jest podatnikiem VAT. Jeżeli u sprzedawcy powstanie obowiązek w VAT z tytułu sprzedaży (jest podatnikiem VAT), to czynność ta nie będzie podlegała pcc. Wyłączenie to dotyczy także sytuacji, w której sprzedaż nakładów podlegałaby opodatkowaniu VAT ze stawką zw. (tj. ze zwolnieniem z VAT).

Z kolei jeżeli przyjmiemy założenie, że najemca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT, po jego stronie nie powstanie obowiązek w VAT. W konsekwencji sprzedaż nakładów będzie podlegała pcc u nabywcy tych nakładów. Nie ma znaczenia, tzn. nie wyłącza opodatkowania pcc, fakt, że nabywca tych nakładów jest podatnikiem VAT. Nabywca nie jest bowiem obowiązany do rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera szeroki katalog czynności podlegających zwolnieniu z tego podatku. Zwolnienia z pcc są wymienione w art. 9 ustawy. Spora część tych zwolnień odnosi się do nieruchomości, jednak zwolnienia te nie obejmują sprzedaży nakładów. Wobec tego czynność sprzedaży nakładów będzie podlegała pcc. Obowiązek podatkowy w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym, czyli na spółce, i powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Stawka podatku wyniesie 1% wartości rynkowej zakupionych nakładów.

Deklarację w sprawie pcc należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W tym samym terminie należy również wpłacić podatek. Właściwym organem podatkowym w sprawie czynności przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych (czyli w tym przypadku przeniesienia własności nakładów) jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby spółki.

Jednocześnie warto zauważyć, że organy podatkowe zajmują czasami korzystniejsze dla podatnika stanowisko, uznając, że czynność sprzedaży nakładów nie podlega pcc. Przykładowo - w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 lipca 2005 r., nr P-I/436/3/EW/05, Podlaski Urząd Skarbowy stwierdził:

(...) ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Czynność polegająca na rozliczeniu nakładów przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, w przypadku gdy nakłady na tę nieruchomość poniósł jej nabywca (wierzytelność należna Spółce z tytułu rozliczenia nakładów poniesionych na budynek produkcyjny została potrącona z kwoty należnej małżonkom Pani S. i Panu S. z tytułu ww. umowy sprzedaży zawartej dnia 23 lutego 2005 r.), nie jest wymieniona w tym katalogu, zatem dokonanie tej czynności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przytoczonej interpretacji urząd skarbowy nie zakwalifikował sprzedaży nakładów jako sprzedaży praw majątkowych. Dlatego w sytuacji gdyby koszt podatku od czynności cywilnoprawnych był znaczny, powinni Państwo rozważyć wystąpienie do organu skarbowego o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, z powołaniem się na argumentację zawartą w ww. interpretacji.

• art. 1, art. 2, art. 4 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b), art. 9, art. 10 ust. 1, art. 13 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996

Barbara Szymańska

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »